Sąd w USA odmówił odrzucenia pozwu ws. tortur CIA

Opublikowano: 25.04.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 819

Sąd Stanów Zjednoczonych odmówił odrzucenia pozwu przeciwko twórcom tortur CIA, informuje Courthouse News Service.

Pozew złożyła organizacja obrony praw człowieka Amerykański Związek Wolności Obywatelskich, która reprezentuje interesy ofiar tortur służb specjalnych.

Stroną przeciwną są byli psycholodzy wojskowi James Mitchell i Bruce Jessen. W 2002 roku zostali wynajęci przez CIA na bazie kontraktu, aby opracować system pomagający w wydobyciu informacji od zatrzymanych. W piątek przybyli oni na wstępne przesłuchanie do sądu okręgowego miasta Spokane (stan Waszyngton) w celu odwołania pozwu, ale sędzia nie zgodził się na to. Sędzia okręgowy Justin Quackenbush dał prawnikom miesiąc na ustalenie dalszej procedury prawnej z zatwierdzeniem przez ministerstwo sprawiedliwości, aby zapobiec wyciekowi konfidencjonalnych danych służb specjalnych podczas rozprawy.

W chwili obecnej debaty odnośnie pozwu odbywają się w sądzie federalnym w związku z tym, że pracujący na umowę na rzecz wojska lub służb specjalnych znajdują się w „luce prawnej” nie popadając pod jurysdykcję sądu wojennego i dyscyplinarnych organów dla urzędników państwowych, zauważa portal.

Według danych gazety Los Angeles Times, na projekt przesłuchań CIA wydało 81 milionów dolarów, w którą to sumę wchodziło finansowanie całej kompanii tworzącej i stosującej metody przesłuchań, która potem oceniała efektywne sposoby oddziaływania. Zgodnie z informacjami powoda, Libijczyka Bena Sauda, po jego areszcie w Pakistanie w 2003 roku zostały wobec niego zastosowane „agresywne środki przesłuchań”, w tym pobicie i trzymanie w małej klatce. Inny poszkodowany, Tanzańczyk Abdull Salim, powiedział, że został porwany w Somalii przez agenta CIA w 2003 roku. Według materiału sądowego trzymano go na łańcuchu, gwałcono i przez 14 miesięcy trzymano w izolatce. Później został wypuszczony.

Poszkodowani zażądali tylko 75 tysięcy dolarów w ramach odszkodowania za straty moralne i usługi adwokatów. Jednocześnie przedstawiciel strony powodów Jameel Jaffer uważa, że rozpatrzenie takiej sprawy w sądzie jest bezprecedensowym wydarzeniem. „Po raz pierwszy ludzie, którzy zamieszani byli w design i realizację programu CIA, będą odpowiadać przed sądem federalnym” – cytuje słowa Jaffera gazeta.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 25.04.2016 15:53

    A sprawę z pewnością nagłośniła jako pierwsza Amnesty International.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.