Sąd w Mińsku skazał dwie dziennikarki Biełsatu

Opublikowano: 18.02.2021 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 678

Białoruscy dziennikarze, którzy podczas akcji protestacyjnej nagrywali reportaż dla polskiego kanału telewizyjnego, zostali skazani na dwa lata więzienia.

Dziennikarki Daria Czulcowa i Kaciaryna Andriejewa zostały skazane na dwa lata kolonii karnej – wynika z oświadczenia, opublikowanego w czwartek na oficjalnym kanale Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy na kanale w „Telegramie”. „Dziennikarki Daria Czulcowa i Kaciaryna Andriejewa zostały skazane na dwa lata pozbawienia wolności. Decyzję tę podjęła sędzia Frunzenskiego Rejonu Natalia Buhuk” – zaznaczyło Stowarzyszenie. Wcześniej prokurator Alina Kasjanczyk zażądała 2 lat więzienia dla Andriejewy i Czulcowej.

Jak informowano, dziennikarki polskiej telewizji Biełsat Kaciaryna Andriejewa (Bachwałowa) i Daria Czulcowa zostały zatrzymane 15 listopada 2020 roku podczas nielegalnego protestu w Mińsku. Prowadziły transmisję na żywo w telewizji Biełsat z mieszkania na 14. piętrze budynku przy ulicy Smorgowskiego – w rejonie tzw. „Placu zmian”, gdzie zostały zaproszone przez właścicieli. W tym dniu kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych na placu przez siły bezpieczeństwa i przy użyciu specjalnych środków.

17 listopada Sąd Rejonu Oktjabrskiego ukarał dziennikarki 7-dniowym aresztem administracyjnym na podstawie art. 23.34 Kodeksu administracyjnego (naruszenie procedury organizowania lub przeprowadzania imprez masowych). 20 listopada zostały oskarżone na podstawie części 1 art. 342 Kodeksu karnego (organizacja i przygotowywanie działań rażąco naruszających porządek publiczny). Wybrano środek zapobiegawczy w postaci aresztu, przewieziono je do więzienia w Żodinie. Dziennikarkom zarzucano aktywny udział i kierowanie „akcjami grupowymi rażąco naruszającymi porządek publiczny”, skutkującymi zakłóceniami komunikacji miejskiej.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Stanlley
Użytkownik

No, coś sponsorowany przez zachodnie korpo pucz nie wychodzi… Kolejnoe zaskoczenie – wynik finansowy Białorusi za 2020 jest lepszy niż za 2019 rok….

Jak to możliwe? Przecież pandemia, covid? Ktoś może mi to wyjaśnić?