Sąd w Londynie odmówił ekstradycji Assange’a do USA

Opublikowano: 04.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1059

Londyński sąd odmówił władzom Stanów Zjednoczonych wydania założyciela portalu „WikiLeaks” Juliana Assange’a, adwokaci strony amerykańskiej najprawdopodobniej złożą apelację. Sąd stwierdził, że wniosek został odrzucony z powodu obaw o zdrowie psychiczne oskarżonego.

Wcześniej Julian Assange został przywieziony do sądu na ogłoszenie wyroku ws. jego ekstradycji. Założyciel portalu „WikiLeaks” Julian Assange został przetransportowany z więzienia do sądu karnego w Londynie w celu ogłoszenia wyroku w sprawie jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.

Assange przybył ubrany w garitur i narzucony na ramiona sweter. Na twarzy miał maskę ochronną. W sali sądu wspiera go partnerka Stella Morris, a także redaktor naczelny „WikiLeaks” Kristinn Hrafnsson.

Assange w 2010 roku oskarżony w Szwecji o molestowanie seksualne i gwałt, od czerwca 2012 roku ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie z obawy przed ekstradycją do skandynawskiego kraju. Rankiem 11 kwietnia 2019 roku został zatrzymany na wniosek Stanów Zjednoczonych.

Od tego czasu przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh. Przesłuchania ws. ekstradycji rozpoczęły się 2 maja 2019 roku. Wkrótce potem władze USA ogłosiły, że postawią Assange’owi 17 nowych zarzutów w związku ze szpiegostwem i ujawnieniem poufnych informacji. W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych grozi mu kara pozbawienia wolności do 175 lat.

Obrona założyciela „WikiLeaks” oświadczyła wcześniej, że odwoła się od wyroku, jeśli będzie niekorzystny dla jej klienta. W przypadku jeśli sędzia odrzuci wniosek władz USA, decyzję zaskarżą natomiast adwokaci strony amerykańskiej. Jak poinformowali prawnicy Assange’a, sprawa przeciągnie się na wiele lat i może potencjalnie dojść do brytyjskiego Sądu Najwyższego czy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, tak więc dzisiejszy wyrok tak naprawdę zakończy początkowy etap procesu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.