Sąd ustali czy urodziło się pierwsze dziecko… bez matki!

Opublikowano: 09.06.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 945

Już wkrótce w Wielkiej Brytanii może okazać się, że urodziło się dziecko, które z prawnego punktu widzenia nie ma i nie miało matki. Jak do tego bezprecedensowego wydarzenia doszło?

W Sądzie Najwyższym Zjednoczonego Królestwa trwa właśnie batalia, która może mieć historyczne znaczenie. Samotny rodzic, który urodził się kobietą, ale po operacji stał się mężczyzną, walczy o to, aby w akcie urodzenia jego dziecka identyfikowano go jako “ojca” lub “rodzica”, a nie “matkę” – dodajmy, że z prawnego, a nie biologiczne punktu widzenia. Tym samym jego potomek stałby się pierwszym brytyjskim dzieckiem, który urodziłby się całkowicie bez matki.

Brzmi absurdalnie?

W chwili obecnej brytyjskie prawo wymaga, aby osoba, która urodziło dziecko, była (z legalnego punktu widzenia) określana, jako matka. Mężczyzna nie zgadza się z takim stanem rzeczy i uważa, że doszło do dyskryminacji. Czuje się zmuszony do zarejestrowania się jak matka, co ma naruszać jego prawa człowieka.

Matka-ojciec zwraca uwagę, że obecne regulacje nie przystają do zmian, które zaszły w społeczeństwie. Sędzia w czwartek wysłuchał wstępnej argumentacji prawników reprezentujących mężczyznę i prawników reprezentujących General Register Office podczas przesłuchania w Sądzie Najwyższym w Londynie.

Dodajmy, że to pierwsza sprawa tego typu w historii Wielkiej Brytanii. Jeśli mężczyzna wygra tę sprawę może dojść do zmian w obowiązujących przepisach w tej kwestii. Do tej pory mieliśmy już do czynienia z porodami ludzi transpłciowych, ale nie było jeszcze przypadku, w którym taka osoba naciskała na uwzględnienie “nie-bycia matką” w akcie urodzenia.

Jeśli mężczyzna wygra walkę, dziecko będzie pierwszą osobą urodzoną w Anglii lub w Walii, która nie będzie miała prawnie matki z prawnego punktu widzenia. Kolejna rozprawa będzie miała miejsce we wrześniu. Na czas trwania procesu zdecydowano się utajnić wszelkie szczegóły dotyczące mężczyzny i jego dziecka.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Radek 09.06.2018 17:54

    A nie można zrobić myku prawnego? Odebrać matce która nie istnieje i po problemie. Albo wpisać “matka nieznana”. Po co tyle ceregieli i kosztów.

  2. polantek 09.06.2018 22:33

    Założę się , że wygra.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.