Sąd uchylił cykliczny charakter Marszu Niepodległości

Opublikowano: 28.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1642

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował się przychylić do wniosku prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Polityk Platformy Obywatelskiej domagał się bowiem uchylenia decyzji wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, który uznał Marsz Niepodległości za wydarzenie odbywające się cyklicznie w centrum stolicy naszego kraju.

Jeszcze w poniedziałek wojewoda ogłosił decyzję o uznaniu demonstracji w Święto Niepodległości za zgromadzenie cykliczne. Miało ono otrzymać taki status na najbliższe trzy lata, aby w centrum Warszawy w ten dzień nie mogły być rejestrowane inne wydarzenia. W ten sposób organizację manifestacji chciały bowiem utrudnić feministki ze „Strajku Kobiet”.

Krok wykonany przez Radziwiłła nie spodobał się oczywiście Trzaskowskiemu, od kilku tygodni bez skrupułów dążącego do zakazania demonstracji. Obecny prezydent Warszawy zdecydował się na zaskarżenie decyzji wojewody mazowieckiego do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Ostatecznie „wymiar sprawiedliwości” przychylił się do wniosku jednego z liderów Platformy Obywatelskiej, uchylając zarejestrowanie Marszu Niepodległości jako wydarzenia odbywającego się cyklicznie. Wyrok w tej sprawie zdążyły już wydać sądy dwóch instancji.

Przedstawiciele stołecznego ratusza twierdzą, że Marsz Niepodległości wcale nie odbywał się cyklicznie. Wykorzystali do tego celu ubiegłoroczne obostrzenia koronawirusowe, które stały się pretekstem do zakazania jakichkolwiek manifestacji. Ostatecznie dziesiątki tysięcy polskich patriotów przeszły jednak ulicami Warszawy, choć Święto Niepodległości zostało zakłócone przez policyjne prowokacje.

Organizatorzy Marszu Niepodległości zapowiadają, że tradycyjna już manifestacja i tak odbędzie się 11 listopada pod hasłem „Niepodległość nie na sprzedaż”. Wcześniej zostanie jednak złożone odwołanie od decyzji „nadzwyczajnej kasty” sądowniczej.

Na podstawie: RMF24.pl, PolsatNews.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.