Sąd skazał za nawoływanie do mordowania komunistów

Opublikowano: 03.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1345

Głoszenie nienawistnych haseł w kierunku osób o poglądach socjalistycznych czy komunistycznych również jest w Polsce zabronione. Przypomniał nam o tym wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie, który skazał na prace społeczne troje młodych ludzi z Tarnowa.

18-letni Krystian G., 20-letnia Karolina K. i 19-letni Radosław P. byli uczestnikami ekstremistycznego marszu Krakowskiej Antykomuny. Taka manifestacja przeszła ulicami stolicy Małopolski 16 grudnia 2017 r. Organizatorami spędu były organizacje skrajne – Stowarzyszenie Małopolscy Patrioci i Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska.

Podczas przemarszu wznoszono okrzyki jawnie nawołujące do nienawiści i przemocy: „Śmierć wrogom ojczyzny”, „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, „Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę”, „Byłeś w ZOMO byłeś w ORMO teraz jesteś za Platformą”, „Byłeś w ZOMO, jesteś w KODzie, demokracja zawsze bodzie”, „Miasto Kraka wolne od lewaka”.

Doniesienie do prokuratury złożyła grupa przechodniów, oburzonych jednym z banerów, o treści „dobry czerwony to martwy czerwony”, niesiony przez troje młodych ludzi. Organy ścigania zajęły się sprawą i rok później antykomuniści zasiedli na ławie oskarżonych. Teraz Sąd Okręgowy utrzymał wyrok niższej instancji, uznając, że bezpośrednim adresatem groźby było ugrupowanie polityczne o lewicowych poglądach, co wynika z treści baneru. Biorąc udział w takim zgromadzeniu oskarżeni działali z zamiarem, by taka groźba dotarła do konkretnego ugrupowania politycznego w powszechnym języku zwanego „czerwonym” Motywowała oskarżonych, dodał sąd, pewna przynależność, może nawet nieformalna, do stowarzyszenia będącego organizatorem marszu i działali z zamiarem zastraszenia owej grupy politycznej angażując się w pewien akt przemocy i wszechobecną mowę nienawiści.

Sąd skazał oskarżonych na 7 miesięcy ograniczenia wolności przez wykonywanie nieodpłatnie 20 godzin prac społecznych miesięcznie. Skazani mają też ponieść koszty procesu od 90 zł do 2000 zł.

Niezwykle ważne były słowa sędzi Anny Grabczyńskiej-Mikockiej, która przypomniała obecnym na sali kim są „czerwoni”. „Taki podział funkcjonuje przynajmniej od 1905 roku, kiedy to w Rosji komuniści (czerwoni) walczyli z caratem (biali). Później w krajach komunistycznych rządzący też byli określani mianem czerwonych” – mówiła sędzia, dodając, że obecnie w Polsce mamy kontynuatorów tradycji „czerwonych”, którzy mogli być adresatami groźny. „Trzeba przypomnieć, że w kraju rządziła Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, z której szeregów wywodzą się politycy tworzący Sojusz Lewicy Demokratycznej. W chwili czynu ta partia jeszcze istniała” – powiedział Grabczyńska-Mikocka, dodając, że zagrożeni mogły się poczuć również wszystkie osoby o poglądach lewicowych.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 03.03.2020 14:10

    Równie dobrze Indianie mogli ich pozwać…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.