Sąd Najwyższy nieprzychylny Assange’owi

Opublikowano: 13.05.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 538

Szwedzki Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok sądu apelacyjnego i nie zgodził się na unieważnienie nakazu aresztowania Juliana Assange’a. Sąd uznał, że nie ma powodów, by odwoływać nakaz. Jeden z pięciu sędziów wyraził zdanie odrębne.

“Oczywiście jesteśmy rozczarowani i nie podoba nam się sposób, w jaki Sąd Najwyższy rozpatrzył sprawę. Decyzja została podjęta bez szczegółowego rozważenia naszej argumentacji” – powiedział Per Samuelson, prawnik Assange’a.

Julian Assange, współzałożyciel Wikileaks, od trzech lat ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Jest oskarżany o przestępstwa seksualne popełnione w Szwecji, a tamtejsza prokuratura chce go przesłuchać. Szwecja wydała nakaz aresztowania mężczyzny, a Wielka Brytania ma zamiar go wykonać. Jeśli Brytyjczykom uda się aresztować Assange’a, zostanie on wydany Szwecji. Sam Assange i jego prawnicy twierdzą, że Sztokholm ma zamiar wydać go USA, gdzie ma być sądzony za ujawnienie dokumentów udostępnionych przez Manninga.

W marcu bieżącego roku pojawiły się informacje, jakoby szwedzki prokurator zgodziła się przesłuchać Assange’a w ambasadzie.

Biuro prokurator Marianne Ny nie komentuje powyższych doniesień.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Ars Technica
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.