Sąd Najwyższy kontra zdrowie Polaków

Opublikowano: 19.03.2018 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 658

Sąd Najwyższy orzekł że stosowanie przez lekarza niepotwierdzonej naukowo terapii jest karalne.

Na wokandę Sądu Najwyższego trafiła sprawa dyscyplinarna lekarki z Poznania, która w prywatnym gabinecie prowadziła u pacjentów terapię miażdżycy i choroby wieńcowej metodą chelatacji. Naczelna Rada Lekarska jeszcze w listopadzie 2009 r. uznała chelatację za dopuszczalną metodę leczenia tylko w przypadkach zatruć metalami ciężkimi oraz niektórych przypadkach ciężkiej arytmii serca. Przy innych schorzeniach – w tym również terapii miażdżycy lub chorób wieńcowych – została ona uznana za niepotwierdzoną naukowo.

Oddalając skargę kasacyjną obrońcy obwinionej, Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 8 lutego 2018 roku sygn. akt SDI 114/17 wskazał, że “Kodeks etyki lekarskiej” zakazuje stosowanie metod niezweryfikowanych naukowo, a taki charakter chelatacji potwierdziły trzy opinie biegłych. Sąd przypomniał, że obwinionej nie zarzucono, że stosuje metody szkodliwe czy bezwartościowe, ale, że łamie standardy etyki, które nakazują leczenie metodami naukowo potwierdzonymi.

W świetle powyższego można zapomnieć o terapiach eksperymentalnych o ile nie są przeprowadzane pod auspicjami koncernu farmaceutycznego. Nie ma co liczyć już że polscy lekarze choć zbliżą się do jakiejkolwiek terapii alternatywnej, chyba że utworzy się podziemie lekarskie, w tajemnicy praktykujące “wiedzę zakazaną”.

Z drugiej strony skuteczność sezonowych szczepień przeciwko grypie również nie jest metodą naukowo potwierdzoną jednak Naczelna Izba Lekarska z niewiadomych przyczyn nie kieruje wniosków o ukaranie lekarzy ją promujących. Statyny też jakoś nie kłują w oczy.

Po takim wyroku tylko czekać na następne wnioski przeciwko lekarzom, którzy próbują leczyć a nie tylko napędzać sprzedaż leków.

Smutne.

Autorstwo: Grzegorz
Zdjęcie: essica45 (CC0)
Na podstawie: Lex.pl, SN.pl, ObronaLekarzawProcesie.pl
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.