Sabat w Davos rozpoczęty!

Opublikowano: 15.01.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3195

W Davos w Szwajcarii rozpoczęło się doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego. Wydarzeniu towarzyszy duża grupa skrajnie lewicowych protestujących należących do różnych ruchów, takich jak Strike WEF, Młodzi Socjaliści w Szwajcarii i Grupa na rzecz Szwajcarii bez armii. Część z nich omijając blokady na drogach dotarła do Davos na piechotę z pobliskiego miasta Klosters bocznymi trasami.

Grupa Strike WEF zamieściła zdjęcia z marszu na „Instagramie”. Protestujący udający się do Davos nieśli transparenty z napisami „pieprzyć kapitalizm” i „w kapitalizmie nie ma sprawiedliwości”. Inny klip wideo pokazuje protestujących skandujących „wolna, wolna Palestyna”, trzymając transparent z napisem „Żadnej sprawiedliwości klimatycznej na okupowanych ziemiach”. W mediach społecznościowych grupa zamieściła zdjęcia pokazujące, jak niosą flagi Dumy i Palestyny.

WEF, które skupia liderów politycznych, biznesowych i społeczeństwa obywatelskiego z całego świata, obraduje pod hasłem „Odbudowa zaufania” (do władz – przyp. red.). Forum oprócz „pogotowia klimatycznego” koncentrować się ma na walce z dezinformacją i misinformacją.

Władze szwajcarskie rozmieściły w Davos i okolicach silne siły bezpieczeństwa, składające się z maksymalnie 5000 żołnierzy upoważnionych przez parlament do pomocy lokalnej policji. Utworzyli także punkty kontrolne i blokady, aby zapobiec nieuprawnionemu dostępowi do miejsca konferencji. Wśród znanych uczestników tegorocznego WEF są prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Oficjalnie spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego 2024 rozpocznie się w poniedziałek. Obecnych będzie ponad 60 szefów państw i rządów.

W 54. edycji światowego wydarzenia poruszane będą zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi, zagrożeniami ze strony sztucznej inteligencji, zagadnieniami gospodarczymi i innymi problemami występującymi na całym świecie. Częścią programu będą również trwające konflikty, takie jak wojna ukraińska czy wojna między Izraelem a Hamasem.

Ze Stanów Zjednoczonych uczestniczą m.in. Sekretarz Stanu Antony Blinken, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oraz specjalny wysłannik prezydenta ds. klimatu John Kerry. Z Kanady jest Christia Freeland, wicepremier i minister finansów. Sullivan prawdopodobnie weźmie udział w ostatnim spotkaniu „Doradców ds. Bezpieczeństwa Narodowego na Ukrainie”, którego konferencja prasowa odbędzie się w niedzielę i będzie dotyczyć 10-punktowego planu pokojowego opracowanego przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Plan był szeroko omawiany przez międzynarodowych obserwatorów, ale rosyjski przywódca Władimir Putin go odrzucił.

Prezydent Argentyny Javier Milei swoim planowanym środowym przemówieniem może wywołać zdziwienie wśród establishmentu. Polityka Milei wywołała już protesty przeciwko serii szokujących decyzji gospodarczych, w tym ostrej dewaluacji waluty, a także dolaryzacji gospodarki i likwidacji banku centralnego.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 15.01.2024 16:29

    Co to jest misinformacja? Informacje o misiach?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.