Saakaszwili skazany za zlecenie pobicia polityka

Opublikowano: 01.07.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1273

Stołeczny sąd w Tbilisi skazał zaocznie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na sześć lat pozbawienia wolności. Polityk został oskarżony i skazany za zorganizowanie pobicia byłego deputowanego Walerija Gelaszwilego. Oprócz kary więzienia sąd ustanowił zakaz pełnienia przez Saakaszwilego przez okres dwóch lat i trzech miesięcy funkcji publicznych w organach władzy państwowej i samorządowej.

Zdaniem sądu, pełniący wówczas funkcję głowy państwa Saakaszwili zlecił swojemu ministrowi spraw wewnętrznych pobicie deputowanego po tym jak udzielił on niepochlebnego dla prezydenta wywiadu dla gazety Rezonansy. W wywiadzie tym Gelaszwili krytycznie wyrażał się na temat Saakaszwilego, jego życia osobistego i jego żony. Gelaszwili został w lipcu 2009 r. napadnięty przez funkcjonariuszy służb specjalnych i mocno pobity w wyniku czego doznał licznych obrażeń, w tym udaru czaszki i złamania przegrody nosowej. Saakaszwili był sądzony na podstawie odpowiedniego artykułu Kodeksu karnego mówiącego o nadużyciu władzy z użyciem przemocy. Kluczowe znaczenie miało zeznanie byłej przewodniczącej parlamentu Nino Burdżanadze, która oświadczyła przed sądem, że osobiście usłyszała od Saakaszwilego o planach rozprawy z Gelaszwilim.

Jest to już drugi wydany w tym roku zaocznie przez tbiliski sąd wyrok na byłego gruzińskiego prezydenta. W styczniu został skazany na trzy lata więzienia za przekroczenie uprawnień polegających na ułaskawieniu winnych zabójstwa jednego z gruzińskich biznesmenów. Odnosząc się do tego orzeczenia sądu Saakaszwili napisał na facebooku, że jest to „odpowiedź na jego wysiłki w zakresie walki z korupcją i oligarchami”, przy czym zarówno w Gruzji, jak i w Rosji dodając, że jest „bojownikiem na rzecz dobrego rządu i pluralistycznej demokracji”.

Nad Saakaszwilim ciążą jeszcze zarzuty dotyczące m.in. siłowego rozpędzenia demonstracji w listopadzie 2007 r., bezprawnego wtargnięcia do budynku stacji telewizyjnej Imedia, sprzeniewierzenia państwowych pieniędzy w latach 2009-2012. Na podstawie tych zarzutów władze w Tbilisi zwracały się do do Kijowa o ekstradycję Saakaszwilego, który był wówczas obywatelem Ukrainy.

Ponadto były prezydent oskarżany jest przez gruzińskie organizacje pozarządowe o szerzenie poglądów ksenofobicznych i seksistowskich. Wypowiadając się na temat mera miasta Marneuli i stwierdził, że nie jest on Gruzinem, lecz „rosyjskim Żydem działającym na rzecz Rosji”. Z kolei pełniącą aktualnie funkcję wiceministra spraw wewnętrznych Natię Meziriszwili nazwał siedzącą na kolanach Iwaniszwilego (przewodniczący rządzącej partii Gruzińskie Marzenie) „prokuratorką lekkiego prowadzenia”. W wydanym niedawno oświadczeniu organizacje pozarządowe wzywają Saakaszwilego oraz innych polityków do powstrzymania się od używania języka nienawiści i nieobrażania kobiet i mniejszości narodowych.

Gruzińskie MSW niejednokrotnie deklarowało, że w przypadku, gdyby Saakaszwili przekroczył granicę państwowa, to zostanie natychmiast zatrzymany. Ten jednak lekceważy sobie zarówno ostrzeżenia, jak i wyroki sądowe. W kwietniu oświadczył, że zamierza powrócić do Gruzji wraz ze swoją ekipą aby „polepszyć sytuację socjalną w kraju”. Jego zdaniem, w Gruzji już w tym roku powinna nastąpić zmiana władzy po jesiennych wyborach prezydenckich. Podobnie szumne deklaracje składał również będąc na Ukrainie, co skończyło się jego deportacją do Polski.

Sprawujący faktyczną władzę w kraju, biznesmen i były premier Bidzina Iwaniszwili nie ma wątpliwości co do tego, że Saakaszwili i jego ekipa zostali ostatecznie odsunięci od władzy. – Jestem przekonany, że w sposób nieodwracalny odsunęliśmy kierującą się przemocą i gnębiącą naród władzę” – mówił Iwaniszwili podczas niedawnego zjazdu partii Gruzińskie Marzenie, który wybrał go na przewodniczącego.

Autorstwo: BKJ
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.