Są zarzuty dla lidera Partii Zmiana

Opublikowano: 24.04.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 550

Prawie dwa lata przetrzymywania w celi były potrzebne do sformułowania zarzutów wobec Mateusza Piskorskiego. Prokuratura krajowa obwieściła wczoraj, że lider Partii Zmiana trudnił się szpiegowaniem na rzecz Federacji Rosyjskiej i Chińskiej Republiki Ludowej.

Akt oskarżenia wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie 20 kwietnia. Skierował go Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Z komunikatu tej jednostki dowiadujemy się, że Mateuszowi P. postawiono zarzut współpracy w okresie od 2009 roku do momentu zatrzymania, czyli do maja 2016 roku z rosyjskim wywiadem cywilnym Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) oraz Służbą Wywiadu Zagranicznego (SWR). Według śledczych współpraca ta była zorientowana na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.

Śledczy uważają również, że Mateusz Piskorski był chińskim agentem. Współpraca ta miała się się zakończyć dokładnie 25 października 2015 roku. Prokuraturze nie udało się na razie dowiedzieć, kiedy dokładnie polityk zdecydował się na współpracę z Pekinem. Wiadomo jednak, że również ta działalność miała przynieść ojczyźnie wymierne szkody.

Na czym polegała szpiegowska aktywność Mateusza Piskorskiego? Prokuratorzy uznali, że lider liczącej około 100 członków Partii Zmiana wykorzystywał swoją wysoką pozycję społeczną i zawodową, oraz liczne koneksje polityczne i znajomości wśród pracowników prasy polskiej i zagranicznej w celu wywierania wpływu na grupy społeczne w Polsce i za granicą.

„W Polsce i za granicą promował on cele polityczne Federacji Rosyjskiej. Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców, dążył on między innymi do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami i między Polską i Ukrainą” – zakomunikowała Prokuratura Krajowa.

Warto w tym kontekście przypomnieć, że na wydarzenia organizowane przez Partię Zmiana nie przychodziło zwykle więcej niż 50 osób, a media, z którymi Mateusz Piskorski miał według śledczych doskonałe kontakty, pisały o jego ugrupowaniu niemal zawsze wyłącznie w negatywnym kontekście. Najczęstszym określeniem było pejoratywne określenie „prorosyjska Partia Zmiana”.

Ustalanie tych wszystkich faktów trwało od lipca 2016 roku.

Środek zapobiegawczy wobec polityka, jakim jest tymczasowe aresztowanie, zostanie niemal na pewno wydłużony.

Stanowisko w sprawie losu swojego lidera zajęła Partia Zmiana: „(…)zarzuty wobec Mateusza Piskorskiego opierają się o czyny, których nie ma w “Kodeksie karnym” tj. “doprowadzenie do utworzenia partii politycznej” czy “propagowanie określonych poglądów” co każe domniemywać, że zarówno niemal dwuletni areszt jak i oskarżenie wobec Mateusza Piskorskiego są motywowane wyłącznie politycznie” – czytamy w komunikacie, z którego dowiadujemy się również, że według prokuratury działalność szpiegowska Mateusza P. miała polegać m.in. na „prowadzeniu wykładów dla chińskich studentów, sprzeciwie wobec gloryfikowania banderyzmu, poparcia dla idei Nowego Jedwabnego Szlaku oraz oporu wobec obecności obcych wojsk w Polsce.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. MakSym 24.04.2018 11:06

  @W.

  “pani Prokurator” – jakże ciekawe określenie dla tego służalczego wytworu psich jelit, mocno przy tym rozdeptanego i sponiewieranego 🙂
  Dziękuję za uśmiech z rana.

 2. mariusz 24.04.2018 22:17

  Systemy faszystowskie równie dobrze powstają w kapitalizmie i Polska jest tego przykładem.

  Systemy faszystowskie do tej pory najczęściej powstawały w krajach biednych lub bardzo biednych, ale taki system może powstać też w kraju gdzie wszystko jest za darmo. W takim kraju ludziom nie pozwala się na swobodę działania na różnych polach nauki i kultury. Polecenia trzeba wykonywać na rozkaz. Ludzie są dręczeni na różne sposoby i nie zrekompensujesz sobie tego posiadaniem dowolnych rzeczy. Na przykład system faszystowski zaczyna powstawać w USA i w krajach Zachodniej Europy. Ograniczanie wolności wypowiedzi. Likwidacja gotówki. Propagowanie kultury masowej zamiast wysokiej. Tworzenie iluzji szczęścia, że posiadanie przedmiotów to cel życia. Po pewnym czasie orientujesz się że potrzebujesz czegoś innego niż przedmioty i nie możesz tego mieć bo nie wolno tego mieć. Fanatycy u władzy robią tak bo głupimi ludźmi łatwo rządzić a oni tego tylko chcą – POCZUCIA ŻE MOGĄ CIEBIE KONTROLOWAĆ. Wy sami spowodowaliście tą potworność przez przekazanie wszystkich swoich uprawnień garstce ludzi. Teraz społeczeństwo nie umie odzyskać władzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.