Rzecznik zaniepokojony projektowanymi zmianami w kierunku rozszerzenia zakresu przetwarzania danych osobowych

Opublikowano: 15.01.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 285

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło się do Rzecznika Praw Obywatelskich o przekazanie ewentualnych uwag do przygotowanego przez Ministerstwo projektu ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności, ustawy o opłacie skarbowej, oraz ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Projekt został udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt przewiduje zmiany we wskazanych ustawach dotyczące m.in. uchylenia przepisów związanych ze zniesieniem obowiązku meldunkowego, rozszerzenia zakresu przetwarzania danych osobowych dotyczących martwego dziecka, czy rodziców dziecka. Rzecznika Praw Obywatelskich zaniepokoiły projektowane zmiany w kierunku rozszerzenia zakresu przetwarzania danych osobowych.

Należy też zwrócić uwagę, że o projektowanej ustawie już wcześniej pisały media.

W odpowiedzi na pismo Ministerstwa dotyczące przedstawienia uwag do projektu ustawy, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się więc do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o wyjaśnienie:

– w jakim celu nastąpiło, wprowadzone w projekcie ustawy, rozszerzenie zakresu przetwarzania danych osobowych dotyczących martwego dziecka, biorąc pod uwagę treść art. 51 ust. 2 Konstytucji,

– w jakim celu nastąpiło, wprowadzone w projekcie ustawy, rozszerzenie zakresu przetwarzania danych osobowych dotyczących rodziców dziecka, tj. o dane dotyczące stanu cywilnego matki dziecka i daty zawarcia małżeństwa rodziców dziecka biorąc pod uwagę treść art. 51 ust. 2 Konstytucji RP.

W ocenie Rzecznika, uzasadnienie przedstawionego do opiniowania projektu ustawy nie pozwala przyjąć, że rozszerzenie zakresu zbierania tych danych jest, w świetle Konstytucji, niezbędne.

Źródło: Trybuna.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o