Rządzący pod presją KE cofają reformę sądownictwa

Opublikowano: 21.05.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 788

Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska miały porozumieć się w sprawie rezygnacji z dotychczasowej reformy wymiaru sprawiedliwości. Tym samym zlikwidowana zostanie między innymi Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Był to bowiem warunek Komisji Europejskiej, aby rozpoczęła ona wypłatę środków w ramach „Krajowego Planu Odbudowy”.

Porozumienie między ugrupowaniami tworzącymi rząd Mateusza Morawieckiego ma polegać na kompromisie w sprawie regulacji dotyczących Sądu Najwyższego. Przede wszystkim zostanie zlikwidowana jego Izba Dyscyplinarna, a jej miejsce zajmie Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Z kolei sędziowie powołani przez Krajową Radę Sądownictwa będą przechodzić test niezawisłości. Poza tym do ustawy o Sądzie Najwyższym dodana ma zostać preambuła odwołująca się do wyroków Trybunału Konstytucyjnego, zaś sędziowie odwołujący się od decyzji Izby Dyscyplinarnej będą mogli odwołać się od jej orzeczeń.

Powyższe zmiany w polskim prawie są realizacją wymogów przedstawionych przez przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen. Domagała się ona bowiem od rządu Morawieckiego likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego sędziów gwarantującą niezależność ich oceny, a także przywrócenia do orzekania sędziów odsuniętych przez wspomnianą Izbę.

Unia Europejska uzależniła wypłatę pieniędzy w ramach „Krajowego Planu Odbudowy” właśnie od wprowadzenia wspomnianych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sam unijny projekt w założenia ma pomóc w odbudowie europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski twierdzi tymczasem, że na razie porozumienie jest wynegocjowane, ale jeszcze nie przyjęte. W wywiadzie dla radiowej Trójki zarzucił dodatkowo Morawieckiemu, iż ten negocjując „Krajowy Plan Odbudowy” dał się zmanipulować ówczesnej niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Szef rządu zdaniem ministra sprawiedliwości ma być też przesadnie ufny w zapewnienia Brukseli.

Na podstawie: Prawo.pl, Wprost.pl, PolskieRadio.pl
Źródło: Autonom.pl

3

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.