Liczba wyświetleń: 853
Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę, która automatycznie rozlicza PIT. Program ma jednak poważny feler: zapomniano o polu „przekaż 1%” dla OPP.
System uruchomiony tydzień temu na stronie resortu finansów automatycznie wypełnia za nas formularz PIT, dzięki czemu można łatwiej rozliczyć się z fiskusem. Jednak nie przewidziano, że płatnik może przekazać 1% swojego podatku potrzebującym, nie zaś Skarbowi Państwa. Automatyczne wypełnienie i wysłanie deklaracji skutkuje pominięciem odpisu. Pole pozostaje puste. Należy pamiętać o tym, aby powrócić do odpowiedniej rubryki i wpisać ręcznie nazwę bądź personalia oraz numer KRS. Tooczywiścoe odbije się na organizacjach pożytku publicznego. Ministerstwo zakłada, że z rządowego systemu skorzysta w sumie około miliona podatników. Na razie w ten sposób rozliczyło się z fiskusem 15 tysięcy Polaków.
Grzegorz Grochowina z firmy doradczej KPMG apeluje o niezrażanie się utrudnieniem. Uważa jednak, że rozsądniejszym i lepszym wizerunkowo wyjściem byłoby skonstruowanie przez resort finansów takiego programu, który nie pozostawia pola „1%” pustego, a wypełnia je z automatu na rzecz losowej fundacji z regionu, w którym zameldowany jest podatnik: ‒ Dzięki takiemu rozwiązaniu mielibyśmy gwarancję, że możliwość odliczenia nie została pominięta. Dodatkowo wsparcie uzyskałyby te regionalne organizacje pożytku publicznego, które do tej pory odnosiły nieznaczne korzyści z tego tytułu.
‒ W zeszłym roku przekazano fundacjom w sumie około pół miliarda złotych ‒ mówi Paweł Jurek z MF. ‒ To równowartość 0,7% całej sumy podatku dochodowego, który trafił do fiskusa za 2013 r.
Polacy oddają swój „1%” coraz chętniej. Rok temu w skali kraju najwięcej pieniędzy zebrała Fundacja „Zdążyć z pomocą” (127 mln zł), a także Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (17 mln zł) i „Avalon” ‒ Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (11,5 mln). Najwięcej odpisów odnotowano w województwie mazowieckim, śląskim oraz wielkopolskim.
Paweł Jurek przyznaje, że ci, dla których przekazanie 1% podmiotowi innemu niż Skarb Państwa ma znaczenie, powinni skorzystać z zewnętrznych programów rozliczeniowych. Ryzyko pominięcia pola z odpisem na OPP rośnie zwłaszcza w przypadku osób starszych bądź niezaradnych. Przedstawiciele organizacji mają nadzieję, że straty nie będą boleśnie odczuwalne. ‒ System może nieco pomniejszyć wpływy z odpisów ‒ mówi Monika Sadowa, rzeczniczka Fundacji „Zdążyć z pomocą”. Liczy jednak, że wymiar tego zjawiska będzie stosunkowo niewielki.
Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu
Kto pisze takie bzdury? Skoro rubryka jest to o niczym nie zapomniano, to podatnik ma zdecydować czy chce dokonać takiej operacji. Losowanie to bardzo głupi pomysł, skoro ktoś nie pamięta o możliwości przekazania jednego procenta jakiejś organizacji to znaczy, że go to nie interesuje. Więcej, w ten sposób może zaistnieć sytuacja przekazania środków organizacji, której dany podatnik nie ufa lub po prostu nie lubi.
Ciekawe rozwiązanie w podobnej kwestii zastosowano w Hiszpanii. W formularzu podatkowym można zdecydować o przekazaniu kwoty nadpłaty na rzecz skarbu państwa, kościoła katolickiego lub jakiejś organizacji – te dwie pierwsze opcje mają swoje kratki, których zaznaczenie skutkuje przekazem, ta trzecia wymaga już od podatnika zaangażowania i wpisania odpowiednich danych wybranej organizacji. Z automatu żadna z tych opcji nie jest zaznaczona, zwrot przekazywany jest podatnikowi. Nie narzekajcie na polski system, przynajmniej nie sugeruje wsparcia dla KK.