Rządowe aplikacje obowiązkowo w smartfonach? Jest projekt ustawy

Opublikowano: 11.09.2022 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2074

Według nowego projektu ustawy każdy smartfon na rynku polskim będzie musiał posiadać zainstalowane aplikacje wydane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ostrzegające o zagrożeniach.

Chodzi o programy takie jak aplikacje Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) i Alarm112. Instalacją ma się zająć “autoryzowany sprzedawca”. Każdy producent będzie musiał mieć te programy zainstalowane na sprzedawanych przezeń urządzeniach.

W RSO umieszczane są ostrzeżenia o klęskach żywiołowych lub innych zagrożeniach, związanych z sytuacją meteorologiczną, stanem wód, czy sytuacją na drogach. Alarm112 ma natomiast ułatwić powiadamianie służb o zagrożeniach.

Aplikacje te działają już od jakiegoś czasu, ale nie mają zbyt dużej popularności. W przypadku RSO to 100 tysięcy pobrań, a jeśli chodzi o Alarm112 – 10 tysięcy. To niedużo.

Choć będą one obowiązkowo instalowane w nowych smartfonach, będzie je można usunąć. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik stwierdził, że masowe rozprzestrzenianie tego oprogramowania jest kluczowe dla ochrony ludności. „Aplikacja Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) i Alarm112 to aplikacje, które ratują, ale będzie je można odinstalować”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Share Info”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Baltazar Bombka 11.09.2022 10:33

  Bo to wszystko dla waszego dobra.

 2. replikant3d 11.09.2022 10:40

  Na razie…potem już nie odinstalujesz..

 3. Dgruzin 11.09.2022 12:10

  Smartfony z możliwością root`a będą w cenie. Tu “wszystko” można, choćby wgrać nowy system

 4. Stary Kulas 11.09.2022 21:02

  Miałem RSO i ta aplikacja to całkowita porażka! Nie dość, że zawiadamiała mnie o bzdurach typu korki na drodze to jeszcze w miejscach gdzie ani nie byłem, ani się nie wybierałem.

 5. dfg 11.09.2022 21:49

  Śmierdzi na kilometr inwigilacją. Rząd ściąga podatki i ma w ręku aparat siłowego wymuszania posłuszeństwa, więc ten “ficzer” w telefonie wygląda jak lufa przystawiona do czoła.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.