Rząd zapowiada wsparcie finansowe dla PGR-ów

Opublikowano: 31.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1483

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas konferencji prasowej program wsparcia dla gmin, które kiedyś utrzymywały się dzięki obecności Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR). Budżet programu wynosi 250 mln zł. Na wystąpienie szefa rządu zareagowali politycy opozycji.

„Ja nie wiem co im na głowę spadło. Całe branże praktycznie zmasakrowane przez koronawirusa. Bankrutują restauracje, hotele, kluby fitness, przewoźnicy, branża turystyczna i eventowa a oni gadają o PGR-ach?” – napisał na swojej stronie na „Twitterze” poseł PO Sławomir Neumann. „​Ludzie tracący pracę w branży turystycznej, gastronomicznej, transportowej – mają iść do PGR-ów? To naprawdę jest wasz pomysł na walkę z kryzysem?” – pyta rzecznik PO Jan Grabiec.

​„Jestem oburzona ich komentarzami. Część z nich pochodzi z dużych ośrodków, a inni przenieśli się dawno do Warszawy. Nie wiedzą, jak wygląda rzeczywistość w wielu regionach naszego kraju” – nie kryje oburzenia posłanka PiS, była prezydent Radomska Anna Milczanowska. „Zgadzam się, że sytuacja przedsiębiorców w związku z epidemią jest bardzo trudna. Pomagaliśmy im i będziemy to robić. Musimy jednak pamiętać o każdym słabszym człowieku, ale też biedniejszych gminach” – powiedziała w rozmowie z TVP Info. „Znam samorządy pozadłużane przez poprzedników w nieodpowiedzialny sposób. Wiele z nich ma potężne trudności. Żyjemy w XXI wieku, a niektóre gminy są skanalizowane w 10-20 procentach” – dodała. „Musimy pomóc tej Polsce, która przez lata była zapominana, w pokorze pracowała na swoich hektarach, ale nie była doceniana” – podsumowała.

Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej powiedział, że w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do gmin, w których działały kiedyś państwowe gospodarstwa rolne (PGR) trafi 250 mln zł. Minimalna kwota dofinansowania to 50 tysięcy złotych, maksymalnie będzie można złożyć wniosek na 5 milionów złotych. Środki te mogą być przeznaczone m.in. na budowę infrastruktury drogowej, wodnej, wodno-kanalizacyjnej modernizację świetlic, bibliotek i budowę nowych, a także rozwój placów zabaw i terenów rekreacyjnych, zauważył szef rządu. Wsparcie dla wsi, które były częścią PGR-ów premier zapowiedział jeszcze w połowie września podczas III Ogólnopolskiego Święta „Wdzięczni polskiej wsi” w Bralinie.

Zdjęcie: Luidmila Kot (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.