Rząd zamierza zablokować handel emisjami CO2

Opublikowano: 17.12.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1795

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje na łamach niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że obecna polityka energetyczna Unii Europejskiej jest szkodliwa dla europejskich społeczeństw. W związku z tym Polska zamierza zablokować zwłaszcza niekontrolowany handel emisjami dwutlenku węgla.

Dzisiaj w Brukseli odbędzie się szczyt Rady Europejskiej, w którym wezmą udział głowy państw i szefowie rządów państw należących do UE. Podczas niej ma odbyć się między innymi debata poświęcona unijnej polityce energetycznej i kwestiom klimatycznym. Zdaniem Morawieckiego dyskutowane będą więc sprawy mające wpływ na życie codzienne milionów Europejczyków.

Szef polskiego rządu przekonuje w artykule, że polityka prowadzona przez UE jest szkodliwa zwłaszcza dla Europy Środkowo-Wschodniej, prowadząc do jej destabilizacji gospodarczej. Tymczasem spowodowane polityką klimatyczną drastyczne wzrosty cen paliw i energii mogą zrujnować miliony gospodarstw domowych, także w samych Niemczech.

Przede wszystkim Morawiecki o kryzys energetyczny i wysokie ceny oskarża Rosję. Ma ona stosować więc „monopolistyczny szantaż” za pośrednictwem Gazpromu, który ogranicza dostawy gazu do Europy. Dodatkowo premier wspominał przy tej okazji o koncentracji rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą.

W tekście dla jednego z największych niemieckich dzienników zawarta została ważna deklaracja. Morawiecki w trakcie szczytu RE zamierza domagać się zablokowania niekontrolowanego handlu prawami do emisji CO2. System ten nie wspiera bowiem sprawiedliwej i uczciwej realizacji założonych przez UE celów klimatycznych.

Główną jej wadą jest podatność na mechanizmy spekulacyjne, prowadzące do sztucznego zawyżania cen. Jeszcze w 2016 roku cena za certyfikaty emisji dwutlenku węgla wynosiła 6 euro za tonę, a obecnie wynosi już blisko 90 euro.

Na podstawie: Faz.de, Businessinsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. MasaKalambura 17.12.2021 14:06

  A ja pamiętam Kopacz z PO, kiedy będąc jeszcze premierą zapewniała, że cena tych obligacji nie przekroczy 5 euro. Coś mi w tym artykule nie pasuje. A właściwie nie w artykule tylko w podpisie pod tytułem artykułu na głównej stronie WM.

  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/831265,kopacz-sukces-negocjacyjny-w-sprawie-co2-pozwoli-zrealizowac-obietnice-z-expose.html
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kopacz-powinna-odrzucic-pakiet-klimatyczny,208,0,1698512.html

 2. Dandi1981 17.12.2021 18:40

  Teaz zlodzieje z PO bija sie z zlodziejami z PIS czyja wina ze inflacja a kto wyprzedaje polskie rezerwy zlota zamiast skupowac , kto drukuje banknoty zamiast niedrukowac a pozniej dziwia sie ze inflacja.
  A komu ona sluzy jezeli bochenek chleba zamiast zlotowki kosztuje 3zl to co z tego ze zarabiasz 40% wiecej jak koszty zycia 3x

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.