Rząd zaczął zwolnienia, dlatego w kopalniach brakuje górników

Opublikowano: 30.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1569

Co prawda Komisja Europejska nie zaakceptowała wciąż planu dotyczącego wygaszania kopalń w naszym kraju, ale rząd Mateusza Morawieckiego rozpoczął już zwolnienia wśród górników. Według „Rzeczpospolitej” w związku z tym brakuje rąk do pracy we wciąż czynnych zakładach, które obecnie zwiększają wydobycie z powodu zwiększonego zapotrzebowania na surowiec.

W ubiegłym roku rząd zawarł z górniczymi związkami zawodowymi nową umowę społeczną związaną z wygaszaniem kopalń do 2049 roku, aby w ten sposób zrealizować cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Porozumienie wciąż nie doczekało się zgody ze strony Brukseli, lecz to nie przeszkadza w jego realizacji.

Tym samym już dokładnie 921 górników dołowych otrzymało po 120 tys. zł odprawy, a kolejnych 1325 odeszło na urlop górniczy gwarantujący wypłatę pełnej pensji przez najbliższe cztery lata. Dodatkowo tylko w zeszłym roku na emerytury przeszło około 4,5 tys. pracowników kopalń.

„Rzeczpospolita” alarmuje tymczasem, że z powodu działań rządu brakuje rąk do pracy we wciąż czynnych zakładach. W niektórych z nich górnicy pracują przez dwie dniówki z rzędu, zaś kopalnie funkcjonują w trybie siedmiodniowego tygodnia pracy. To jednak nie zaspokaja obecnych potrzeb związanych z polityczną presją na zwiększenie wydobycia węgla.

Na podstawie: Rp.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.