Rząd ujawnia zmianę systemu podatkowego

Opublikowano: 16.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1314

To szczegółowe rozwinięcie „piątki Kaczyńskiego”: stawka PIT za 2018 rok ma zostać obniżona z 18 do 17 procent, ale jedynie dla dochodów poniżej 42 764 złotych w skali roku. Prócz tego osoby przed ukończeniem 26. roku życia wykazujące taki dochód, w ogóle PIT-u nie zapłacą. Z zerowego PIT ma skorzystać ok. 1.5 mln pracowników – zatrudnionych na umowach o pracę i zleceniach.

W praktyce będziemy mieć trzy progi podatkowe od 2020 roku: 17, 18 oraz 32 proc. Obecnie w przypadku zarobków do poziomu 85 528 zł w skali roku obowiązuje stawka PIT na poziomie 18 procent. Teresa Czerwińska chce ująć punkt procentowy tym z niższymi dochodami. Natomiast osoby młode osiągające na ten sam poziom zarobków, co „siedemnastkowcy” (42 764 rocznie) – będą zwolnione z płacenia dochodowego.

“8,6 mln osób w Polsce nie zarabia więcej niż 4 tys. zł miesięcznie” – stwierdziła minister finansów, podkreślając, że te zmiany to jedynie preludium do wprowadzenia „prawdziwej progresji podatkowej”.

Wzrosną również koszty uzyskania przychodu, co potwierdził rzecznik ministerstwa: “Koszt ulgi (zerowy PIT dla podatników do 26 roku życia – red.) dla budżetu w 2019 r. to 1,3 mld zł, z kolei w 2020 r. ten koszt będzie wyższy, wyniesie 1,7 mld zł, dlatego że będziemy zwracać zaliczki w roku 2020 za 2019 r.” – powiedziała mediom Teresa Czerwińska. – W zasadzie jesteśmy już gotowi z legislacją. (…) Projekt jest gotowy do wypuszczenia do konsultacji zewnętrznych. Myślę, że nastąpi to w ciągu najpóźniej dwóch tygodni.

Teresa Czerwińska jest pewna, że dzięki reformom PiS zmniejszy się także klin podatkowy (35,6 proc. kosztów pracy – to różnica między kosztami zatrudnienia a jego wypłatą) – nie wspomniała jednak o tym, że w Polsce odpowiadają za niego głównie składki ZUS oraz zdrowotne, a na reformę tychże przyjdzie jeszcze poczekać.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 17.04.2019 21:49

    Skasować program 500+ i podwyższyć kwotę wolną od podatku do 80 tysięcy. No tak, wtedy trzeba by pracować żeby skorzystać a obecnie nie trzeba.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.