Rząd tworzy raj dla amerykańskich korporacji

Opublikowano: 25.01.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 9435

Naciski amerykańskiej ambasador Georgette Mosbacher przynoszą efekty, dlatego rządzący w ostatnich dniach zapewniają cieplarniane warunki korporacjom ze Stanów Zjednoczonych. Ministrowie cyfryzacji i infrastruktury uczestniczyli więc we wtorek we wspólnej konferencji z przedstawicielami Ubera, premier Mateusz Morawiecki podejmował szefa Google po zablokowaniu niekorzystnej dla niego unijnej dyrektywy, natomiast ojciec Tadeusz Rydzyk rozpoczął współpracę z właścicielem spółki PKP Energetyka, którą wcześniej Prawo i Sprawiedliwość chciało odkupić od Amerykanów.

Przypomnijmy, że amerykańska dyplomatka stale zabiega o interesy koncernów pochodzących z jej kraju. Z tego powodu Mosbacher w listach pisanych do rządzących domagała się przywilejów dla amerykańskich inwestorów; sprzeciwiała się próbom odkupienia od amerykańskiego koncernu spółki PKP Energetyka, która została sprywatyzowana za rządów Platformy Obywatelskiej; przestrzegała Ministerstwo Infrastruktury przed próbami zablokowania możliwości prowadzenia działalności przez Ubera, a także doprowadziła do wpisania jednego z amerykaskich leków na listę leków refundowanych z polskiego budżetu.

Naciski ambasador USA najwyraźniej przyniosły spodziewany efekt. We wtorek minister cyfryzacji Marek Zagórski i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczyli więc we wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielami Ubera, na której ogłoszono początek prac nad budową w Krakowie centrum inżynieryjnego zajmującego się tworzeniem miejskich rowerów elektrycznych. W jej trakcie ani słowem nie wspomniano jednak, że jeszcze niedawno PiS przygotowywał ustawę mającą zablokować działalność Ubera, z czego wycofał się jednak po wspomnianej interwencji Mosbacher

Dzień wcześniej szef rządu spotkał się w Łazienkach Królewskich z z Sundarem Pichaiem, prezesem Google’a. Stało się to po tym, jak nasz kraj zablokował niewygodną dla Google’a dyrektywę Unii Europejskiej dotyczącą ochrony praw twórców i zgodną właśnie z interesami amerykańskiego giganta. Google zamierza przy tym inwestować w Europie Środkowo-Wschodniej, co zdaniem Morawieckiego zapobiegnie „drenażowi mózgów” z państw takich jak Polska czy Litwa.

W ubiegłym tygodniu Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, należąca do koncernu ojca Tadeusza Rydzyka, podpisała z kolei list intencyjny o współpracy z amerykańskim funduszem CVC Capital Partners. To właśnie do niego należy spółka PKP Energetyka, sprywatyzowana za czasów Platformy, którą to transakcję PiS wcześniej próbował zablokować, a po przejęciu władzy zapowiadał jej odkupienie. Jak widać w tej sprawie górą także okazała się Mosbacher, dlatego amerykańska firma nie wadzi już obozowi rządzącemu.

Na podstawie: Rp.p., BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. cacor 25.01.2019 14:22

  Do Pani Mosbacher nic nie mam – wykonuje swoją prace co najmniej należycie, w porównaniu do naszych polityków …

 2. Stanlley 25.01.2019 15:12

  Jedna poprawka – narazie – nie pan premier Morawiecki – tylko minister Moraweicki….

  P.S. “Musimy to rozwiązać, to wchodzi w drogę naprawdę ważnych spraw.”

 3. hashi 25.01.2019 15:17

  Pani burdelmama Mosbaher lobbuje na rzecz amerykańskich koncernów swoich kolegów i ma z tego miliardowe profity.
  Pan namiestnik bantustanu sy.jonista Morawiecki z chęcią robi amerykanom las.ke za darmo jak na podnóżka przystało.

 4. emigrant001 25.01.2019 16:40

  Bantustan zarządzany przez pacynki. Wstydu oszczędź.

 5. Tallis Keeton 26.01.2019 05:12

  kolego emigrant001 niedługo być może większość globu będzie się składać z takich bantustanów, za które USA przecież ma większość z nas, większość mniejszych krajów i państw narodowych. Ale jednocześnie tak kiedyś ośmieszające słowo bantustan niedługo może się okazać jakże dumnym wyrażeniem odrębności państwowej i narodowej od zarazy globalizmu ( przez globalizm mam na mysli globalną tyranie, a nie to co wmawiają nam w tv, że niby oznacza to wolny handel).
  Pozdrawiam 🙂

 6. Husar 26.01.2019 08:04

  Jak to się skończy? A no tak, że wykoszą polskie firmy, a my zostaniemy zalani amerykańskim syfem.
  Jako Polak czuję hańbę wobec kolejnych rządów wydaje się antypolskich.
  Jak się słucha w radiu i tv tych polityków, to na myśl przychodzi, czy w Polsce na prawdę nie ma lepszych ludzi? Są – ale jak oni mają się tam znaleźć ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.