Rząd tworzy nowy podatek od opakowań

Opublikowano: 05.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2313

Na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br. rząd planuje przyjąć ustawę wdrażającą rozszerzoną odpowiedzialność producentów (ROP) w opakowaniach. W 2023 r. „opłata opakowaniowa” może przynieść 1,5 mld zł.

Jak informuje „Portal Spożywczy”, kilka dni temu w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, który ma wdrażać ROP. Zgodnie z wykazem projekt miałby zostać przyjęty na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2021 roku.

Jak czytamy w wykazie, nowe przepisy mają również doszczelnić system ze względu na występujące sytuacje potwierdzania odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych niezgodnie ze stanem faktycznym oraz sytuacje niewystarczającego finansowania przetwarzania odpadów opakowaniowych przez wprowadzających takie produkty.

Projekt będzie także ustanawiać opłatę opakowaniową, która będzie ponoszona przez wprowadzających produkty w opakowaniach przeznaczone dla gospodarstw domowych. Wysokość stawek ma zostać określona w rozporządzeniu.

„Mając na uwadze, że wprowadzający nadal będą posiadali obowiązki w zakresie recyklingu odpadów opakowaniowych, zostanie utrzymana opłata produktowa. Należy zauważyć, że są to niezależne od siebie opłaty. Opłata opakowaniowa będzie związana z wprowadzaniem do obrotu produktów w opakowaniach przeznaczonych dla gospodarstw domowych, a opłata produktowa jest związana z niezrealizowaniem ustawowych celów w zakresie przetwarzania odpadów opakowaniowych, w tym także innych niż przeznaczone dla gospodarstw domowych (tj. zbiorczych i transportowych)” – wskazano w wykazie.

Nowe przepisy przewidują ponadto przekształcenie organizacji odzysku opakowań w organizacje odpowiedzialności producentów, a także zmiany w ich funkcjonowaniu. Zakłada się m.in. podniesienie ich kapitału zakładowego do 5 mln zł oraz obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności. Nowelizacja ustanowi też obowiązek (dla przedsiębiorców wprowadzających napoje w butelkach z tworzyw sztucznych o pojemności do 3l) zapewnienia w tych opakowaniach udziału materiałów pochodzących z recyklingu.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 05.05.2021 20:42

    Weźmy napoje wiadomo że lepsze w szklanej butelce niż plastikowej bo nie ma mikroplastiku ale ważny, zysk nie zdrowie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.