Rząd rozważa ograniczenie stosowania umów o dzieło

Opublikowano: 11.01.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 792

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej zastanawia się nad możliwością ukrócenia stosowania umów o dzieło. Według minister Elżbiety Rafalskiej taka forma zatrudnienia jest mocno nadużywana, co sprawia, że osoby podpisujące podobne umowy o pracę będą miały problem z otrzymaniem świadczeń emerytalnych.

„Byłabym ostrożna z wychwalaniem zwłaszcza przedłużających się umów o dzieło, bo zawsze musimy myśleć o swojej przyszłości emerytalnej, niezależnie ile mamy lat (…). Kiedyś ta emerytura nas dopadnie. Ta przyszłość emerytalna osób nieustannie zatrudnianych na umowę o dzieło jest iluzoryczna, niegwarantująca uprawnień do przyszłych świadczeń” – mówiła szefowa resortu pracy na antenie TVP Info. Rafalska zauważyła przy tym, że problem z umowami o dzieło nie jest nowy, a jego rozwiązanie będzie niezwykle trudne, stąd jej resort będzie podejmował ostrożne kroki w tej sprawie.

Ministerstwo nie planuje bowiem całkowitego oskładkowania umów o dzieło, ponieważ mogłoby to dotyczyć jedynie składek emerytalnej i rentowej, ale na pewno nie chorobowej. Rafalska dodała przy tym, że w tym roku w życie weszły minimalna stawka godzinowa, stąd nie należy wprowadzać kolejnych gwałtownych zmian.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Dorota Nawigatorka 11.01.2017 16:45

  Szczyt hipokryzji… wystarczy oprocz monopolu zus wprowadzic konkurencje
  “stąd nie należy wprowadzać kolejnych gwałtownych zmian”- pewnie najwazniejsze w podgrzewaniu zaby, zeby nie robic tego za szybko…
  jak oskladkuja umowy o dzielo, to znakomita wiekszosc stowarzyszen i fundacji przestanie dzialac i pomagac (nie mowie o tych, co 80-90% srodkow przeznaczaja na koszty zarzadu, bo tych jest garstka), a tzw. szara strefa znowu wzrosnie;
  i dobrze, im szybciej ludzie pokonaja strach i przestana zasilac ten chory system, tym wieksza szansa na calkowicie nowe rozwiazania.

 2. replikant3d 11.01.2017 16:54

  Możesz pomarzyć. To nie kretyni oni tylko wykonują polecenia mądrzejszych od siebie i to nie Polaków niestety. cały czas chodzi o przetrzebienie ludności naszego kraju. Po coś Komorowski zawiózł te paszporty do Izraela…

 3. Fenix 12.01.2017 08:07

  Podatki należy zlikwidować ! Naród przyjmuje podział dochodu BDG każdemu równy kredytu odnawialnego . Przychód każdy osobiście wypracowuje to jego własność z wytworzonego dobra, towaru i usługi. Jawne i proste.
  Nie robicie łaski emerytom politycy, by za nich stanowić kiedy pozwalacie iść na, i jaką kwotę emerytury ustalicie ? Likwidujemy składki ZUS i urzędy ZUS ,US .
  Wolni ludzie mamy własne konta DNA , do swojej dyspozycji + kredyt odnawialny równy każdemu . Prawo dla siebie, sami stanowimy . Na tym polega zmiana złego systemu , wyborem drogi wiodącej ku dobremu .

 4. Fenix 12.01.2017 08:48

  Sięgajmy po najwyższe dobro własne , będzie to naszym najwyższym dobrem,
  zaczynając od JA do Być.
  Być, definicja życia.
  Nie życie , degraduje byt .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.