Rząd Rosji podał się do dymisji

Opublikowano: 16.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1926

Niespodziewanie do dymisji podał się gabinet rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa. To efekt wygłoszonego kilka godzin wcześniej przemówienia prezydenta Władimira Putina, który zapowiedział zmiany w tamtejszej konstytucji, a także złożył szereg obietnic mających najprawdopodobniej powstrzymać spadek poparcia dla jego władzy. Wśród nich znalazły się zwłaszcza działania na rzecz wspierania rodzin oraz przedsiębiorczości.

W liście do Dumy Państwowej Miedwiediew podkreślił, że zapowiedziane przez Putina zmiany są daleko idące i będą oznaczać zmianę równowagi sił w rosyjskim systemie politycznym. Z powodu reformy władzy wykonawczej, ustawodawczej oraz sądowej konieczne ma być „udzielenie prezydentowi możliwości podjęcia wszystkich niezbędnych decyzji”, co zdaniem dotychczasowego szefa rządu wymagało dymisji jego gabinetu.

Sam Putin komentując dymisję rządu Miedwiediewa podziękował wszystkim ministrom za współpracę, przy czym zwrócił jednocześnie uwagę na fakt, że nie wszystkie założenia udało się zrealizować. Ponadto gospodarz Kremla ma w najbliższym czasie spotkać się z każdym szefem resortu z osobna, aby porozmawiać na temat ich ewentualnej dalszej pracy. Samemu premierowi zaoferowano z kolei funkcję przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, czyli organu doradzającemu władzom w sprawach związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Rezygnacja rządu jest pokłosiem zapowiedzianych kilka godzin wcześniej zmian w ustawie zasadniczej. Putin w swoim przemówieniu ogłosił, że chce dokonać reformy instytucjonalnej związanej z mandatem premiera, w tym też zabronieniem mu posiadania drugiego obywatelstwa. Przede wszystkim zmiany miałyby spowodować wzmocnienie roli Dumy Państwowej, bo to ona powoływałaby szefa rządu i ministrów, natomiast głowa państwa powoływałaby ich właśnie na wniosek parlamentu. Proponowana przez Putina reforma miałaby zostać poddana pod głosowanie w referendum.

Ponadto rosyjski prezydent w swoim przemówieniu zapowiedział szereg zmian, mających najprawdopodobniej podreperować jego pogarszające się notowania i uspokoić niezadowolenie wśród społeczeństwa. Putin skupił się zwłaszcza na kwestiach demograficznych, stąd zamierza przeznaczyć więcej pieniędzy dla rodzin decydujących się na posiadanie dzieci. W celu rozwoju młodego pokolenia ma dokonać się cyfryzacja rosyjskich szkół, z kolei sami nauczyciele otrzymają specjalny dodatek od państwa. To nie jedyne zmiany w edukacji, bo Putin chce też zwiększyć liczbę bezpłatnych miejsc na studiach, zwłaszcza na kierunkach technicznych.

W najbliższych latach ma także zwiększyć się liczba inwestycji w gospodarce narodowej. Według Putina należy jednak wspomóc ten proces, dlatego zapowiedział on wsparcie nie tylko dużego, lecz także małego i średniego biznesu. W tym celu ma zostać wdrożony pakiet ustaw chroniących przedsiębiorstwa inwestujące pieniądze, a także ułatwiający cały proces nadzorczy i kontrolny nad firmami. Rosyjski prezydent chce także usunięcia niejasnych przepisów, które pozwalają na określenie danego przedsiębiorstwa mianem organizacji przestępczej, jeśli jego kierownictwo naruszyło prawo.

Na podstawie: Ria.ru, Novayagazeta.ru
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Aaron Schwartzkopf 16.01.2020 18:52

    Powyższy tekst w odniesieniu do zmian w rosyjskiej konstytucji jest bardzo niepełny. Trzeba pamiętać, że obecna jelcynowska konstytucja powstała w 1993 roku, wg niektórych źródeł pod dyktando amerykańskich doradców i przez wszystkie lata była obiektem ostrej krytyki większości środowisk. Chodzi głównie o artykuł ustanawiający priorytet przepisów międzynarodowych nad konstytucyjnymi. W nowym brzmieniu przepisy międzynarodowe będą mieć zastosowanie w FR tylko wtedy, gdy nie są sprzeczne z postanowieniami konstytucji.
    Drugą istotną zmianą jest ograniczenie ilości kadencji prezydenta do 2 ogółem, a nie jak dotychczas do 2 pod rząd, czyli niemożliwy będzie “numer z podmianką”, a w 2024 r Putin prawdopodobnie (to kwestia interpretacji którą kadencją jest obecna – czy kolejną, czy też pierwszą od momentu wejścia w życie zmienionego zapisu) nie będzie mógł już kandydować.
    Ograniczenie odnośnie “drugiego obywatelstwa” ma mieć charakter dużo szerszy niż to opisano w powyższym tekscie. Ma ono dotyczyć wszystkich wyższych urzędników państwowych łącznie z parlamentarzystami. Wszyscy oni nie będą mieli prawa zajmowania tych stanowisk jeśli posiadają lub KIEDYKOLWIEK POSIADALI obce obywatelstwo, prawo stałego pobytu lub inny dokument uprawniający do stałego zamieszkania w innym kraju. Dodatkowo kandydat na prezydenta będzie musiał wykazać, że przez conajmniej 25 ostatnich lat nieprzerwanie mieszkał w FR.
    Sprawy socjalne (przede wszystkim znaczne zwiększenie tzw. kapitału macierzyńskiego i dopłat socjalnych dla rodzin o najniższych dochodach, przy których 500+ wygląda jak marny dowcip) to odrębny i bardzo szeroki temat, a tłumaczenie ich spadającymi notowaniami jest nieco naciągane.

  2. polach 16.01.2020 21:20

    @Aaron Schwartzkopf
    Dzięki za szczegóły:)
    -gdzieś czytałem że zastępcy “przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej”
    .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.