Rząd przyjął projekt ustawy ws. „trzynastki”

Opublikowano: 24.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1628

Ta informacja z pewnością ucieszy emerytów, ale nie niepełnosprawnych. Po posiedzeniu gabinetu premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym, że rząd przyjął projekt ustawy w sprawie wypłaty 13. emerytury. Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma stanowić wsparcie dla seniorów, emerytów i rencistów.

Projekt wprowadza coroczną wypłatę tzw. trzynastej emerytury. Świadczenie będzie wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. Jak podaje „Interia”, w 2020 roku dodatkowe świadczenie emerytalne obejmie ok. 9,8 mln świadczeniobiorców. Koszt jego wypłaty w 2020 roku wyniesie ok. 11,75 mld zł.

Źródłem finansowania mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego i budżetu państwa. Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON), powołany w celu udzielania pomocy osobom z niepełnosprawnościami, zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy i zajmie się wypłatami trzynastek. Projekt zakłada, że znajdujące się na nim pieniądze będą mogły być przeznaczane również na emerytów i rencistów. Oprócz 13. emerytury będzie wypłacał rentę socjalną i zasiłek pogrzebowy, który przysługuje w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.

Rada Ministrów rozpatrzyła także projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy on waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w 2020 roku. Zgodnie z projektem od marca emerytury i renty wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, nie mniej jednak niż o 70 zł. Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1200 zł, natomiast renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 900 zł.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
GregPel
Użytkownik
GregPel

Koszt 11,75mld !!! Licząc instalację tv 10kW/25k PLN, wychodzi ok 4,7GW. Niech ktoś przypomni ile to nasza atomowa miała mieć mocy? A gdy zwracali, np. połowę kosztów instalacji mamy 10 GW!
Emeryci i tak nie powinni tego dostać nie mówiąc że okradli niepełnosprawnych pierw okradając bogatych, sprawnych.