Rząd przestał stosować trik księgowy Rostowskiego

Opublikowano: 08.09.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 351

Dlaczego deficyt budżetowy w przyszłym roku ma osiągnąć rekordowy poziom ok. 60 mld zł? Okazuje się, że rząd PiS przestał stosować naczelny trik księgowy wymyślony przez Jana Vincenta Rostowskiego polegający na przekazywaniu do ZUS tzw. “pożyczek” (zamiast dotacji), które w papierach księgowych nie są traktowane jako wydatki (jak jest w przypadku dotacji), ale jako rozchód formalnie nie mający wpływu na deficyt. Na przestrzeni kilku lat ekipie PO udało się w ten sposób ukryć ponad 45 mld zł deficytu!

Przypomnijmy – od kiedy ekipa Platformy Obywatelskiej i PSL zaczęła demolować nasze państwo gigantycznym deficytem budżetowym (w 2009 roku sięgnął on 7,5 proc. PKB, by rok później wynieść rekordowe 7,8 proc. PKB), Jan Vincet Rostowski zaczął intensywnie myśleć nad trikami i sztuczkami księgowymi, które na papierze mogłyby ten deficyt zmniejszyć. W ten sposób narodził się pomysł udzielania z budżetu państwa dla ZUS “pożyczek” (na wypłatę bieżących emerytur), zamiast dotychczasowych dotacji. Różnica polegała na tym, że pieniądze przekazywane do ZUS jako “pożyczki” w bilansach księgowych przedstawianych unijnym kontrolerom nie są traktowane jako wydatki (tak jak w przypadku standardowych dotacji), lecz jako rozchód formalnie nie mający wpływu na deficyt.

Na przestrzeni kilku lat ekipie Platformy i PSL udało się ukryć w ten sposób deficyt w wysokości 45,3 mld złotych (tyle “pożyczek” z budżetu państwa trafiło na wypłaty świadczeń przez ZUS). Najgorszy był pod tym względem rok 2013, kiedy rząd Tuska “pożyczył” Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych aż 12 mld zł. Oczywiście ani jedna złotówka z tych “pożyczonych” pieniędzy nie została przez ZUS zwrócona po dziś dzień. Były to bowiem w istocie klasyczne dotacje, które na papierze nazwano “pożyczkami”, aby ukryć przez społeczeństwem i kontrolerami z Brukseli rzeczywistą wysokość deficytu budżetowego. Takie oto triki księgowe stosowała ekipa Tuska. Rząd Szydło odszedł od tej praktyki. Zero ściemy w tej kwestii powoduje, że nominalny deficyt budżetowy w 2017 roku nagle urośnie o 5-7 mld zł (tyle średniorocznie poprzednia ekipa rządowa “pożyczała” ZUS-owi) i osiągnie najwyższy w historii poziom ok. 60 mld zł.

Na podstawie: Biznes.onet.pl, RF.gov.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
luzak1977
Użytkownik
luzak1977

Czasem fistaszki zrobią coś uczciwego, jednak myślę, że to przez przypadek. Oni są tyle warci, co tamci. Takie same cwaniaczki i złodzieje, niczym się nie różnią.

nemoein
Użytkownik
nemoein

@luzak +1
jedni to narodowi socjaliści, drudzy to liberalni socjaliści – mało czym się różnią, w kwestii gospodarczej bardzo mało

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

@nemoein +100 :-)
Dodatkowo “pracują”, a raczej służą, temu samemu panu.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Jednym się różnią. Tak bezczelnie nie łżą jak poprzednicy.

Czejna
Użytkownik
Czejna

No bo jakies roznice dla niepoznaki zachowac trzeba.
Bo czy ktos widzial, aby ktorys ze zlodzieji prowieniencji wszelakiej
w pasiaki pierdzial?
To jest papierek lakmusowy na cala ta bande od cwiercwiecza.

Czejna
Użytkownik
Czejna

Nie mozna edytowac postu,
a powinno stac: proweniencji.
Przepraszam i prosze bez takich niespodzianek z edycja. :)