Rząd przekazał pieniądze na mieszkania dla Ukraińców

Opublikowano: 27.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3387

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zasiliło Fundusz Dopłat kwotą blisko 1,2 miliarda złotych. Dzięki tym pieniądzom ma być możliwe między innymi szybkie wybudowanie mieszkań, które zostaną przekazane uchodźcom z Ukrainy. O konieczności ich powstania mówił w tym tygodniu ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca.

Sekretarz stanu w resorcie rozwoju i technologii, Piotr Uściński poinformował o poważnym zasileniu gotówką Funduszu Dopłat. Instytucja działająca w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego jest zasilana z rezerwy celowej budżetu państwa, zaś jej głównym celem jest wsparcie finansowe budownictwa socjalnego i komunalnego.

Właśnie z tego powodu rząd Mateusza Morawieckiego postanowił przekazać Funduszowi Dopłat blisko 1,2 mln złotych. Samorządy będą mogły pozyskać z niego dotacje do budowy mieszkań tymczasowych, które według serwisu PortalSamorzadowy.pl mają być przede wszystkim przekazane uciekającym przed wojną ukraińskim uchodźcom.

Uściński wyraźnie zachęca administrację lokalną do pozyskiwania pieniędzy z Funduszu Dopłat, bo mogą one pozwolić na pokrycie nawet 80 proc. kosztów inwestycji. Sama realizacja budowy mieszkań i remontów już istniejących lokali może zaś potrwać nie więcej niż 36 miesięcy.

Przekazanie dotacji na budowę mieszkań dla Ukraińców niemalże pokryło się z deklaracją ukraińskiego ambasadora. Deszczyca informował w tym tygodniu, że rozmawia z rządzącymi o konieczności stworzenia programu mieszkaniowego dla jego rodaków. Jednocześnie Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła niedawno fiasko wcześniejszego projektu „Mieszkania Plus”.

Na podstawie: PortalSamorzadowy.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16 komentarzy

 1. Admin WM 27.03.2022 14:55

  Oczywiście pieniądze pochodzą z naszych podatków, a nie ze zbiórki społecznościowej czy prywatnych pieniędzy polityków.

 2. andi170 27.03.2022 15:14

  W tej Polsce rządzą wszyscy tylko nie Polacy kiedy się to skończy ?jak poleje się krew?

 3. NORB 27.03.2022 17:47

  Nierówne traktowanie staje się coraz powszechniejsze. Ostatnio na zebraniu w szkole podstawowej była rozmowa na temat nierównego traktowania polskich dzieci vs ukraińskich. Wiele można zrozumieć, że wojna, że trauma itd. ale nie może być tak, że Polaków w Polsce traktuje się gorzej niż obcokrajowców. Ponadto Turcja otrzymała 6 mld EUR za do, że na swoim terytorium gościła w namiotach uchodźców z Syrii. My dajemy się kopać po d… za to, że nie zamknęliśmy Turowa. Zgadzam się z andim170 i myślę, że skończy się to wtedy, kiedy władzę w Polsce obiorą Polacy-Słowianie a nie polskojęzyczni zarządcy, najczęściej chazarskiego pochodzenia, jakie zarządzają Polską po 89r. Tego nam brakuje,

 4. Komzar 27.03.2022 19:39

  Myślę, że najszybciej to będzie te mieszkania wyczarować. 🙂

  A tak poważnie, coraz bardziej odczuwamy to co sami sobie wykreowliśmy, tak zwanym biernym przyzwoleniem.

 5. jaq77 27.03.2022 20:01

  @NORB a kto zarządzał przed 89r. ? Czego Ci brakuje, komuchu Ty jeden 😉 … tera jest kapitalizm, KAŻDY może se wybudować mieszkanie … każdy Polak, ale Ukrainiec już nie i stąd te mieszkania socjalno/komunalne dla nich … hmmm, a może by im też umożliwić budowę mieszkań, tak jak i my możemy, czemu tylko my musimy, znaczy się możemy brać kredyty …
  Pytacie się kiedy władza “niepolaków” się skończy – jak nas zdenazyfikują 😀

 6. MasaKalambura 27.03.2022 21:42

  ” a nie ze zbiórki społecznościowej czy prywatnych pieniędzy polityków.” sporo kasy zarekwirowano na Zachodzie. Możemy wystawić rachunek na zachodzie również. Traktujmy to jak inwestycję.

 7. andi170 27.03.2022 22:20

  Jaq77 dlaczego zaraz wyzywasz kogoś od komuchów?brak kultury?a co do ukraińców ten sztuczny eksodus i niby wojenka narobią więcej szkód w Polsce niż na Ukrainie a tylko z powodu głupoty nierządu i natury przybywających wrogów lachuw którym i ty może jesteś ale tylko może.

 8. galacticjoel 27.03.2022 22:24

  Ukraina – raport z lotu – więcej o wojnie – Atena Swaruu

  https://meditation539.com/2022/03/27/ukraina-raport-z-lotu-wiecej-o-wojnie-atena-swaruu/

 9. NORB 28.03.2022 07:41

  @jaq77 – przed 89′ skoro pytasz, to mieliśmy również odgórnie narzuconych zarządców. Teoretycznie po 89′ mieliśmy stać się całkowicie niezależni a nie sterowani jak pacynki – skoro już pytasz. To wspaniałe, że pomagamy innym ludziom w biedzie. Zrozum, że chodzi tutaj o jawną dyskryminację Polaków przez polsko-języcznych zarządców. Napisałeś mieszkania socjalno-komunalne. Czy zastanowiłeś się ile polskich rodzin, będących również w biedzie cierpi niedostatki socjalno-bytowe? Teraz ledwie przybyłym będzie się z naszych podatków wypłacało 500+, przejazdy środkami transportu mają gratis, obywatelstwa nadaje się im od ręki. Myślisz, że to ci zarządcy z własnej kieszeni pokryją? Czy raczej my Polacy, którzy tutaj tyramy za miskę razu jak to zarządca premier kiedyś powiedział. Pamiętasz może jakie trudności mieli Polacy, którzy mieli być przesiedleni w liczbie setki razy mniejszej z terenów Kazachstanu i odległych części Rosji a którzy byli potomkami Sybiraków i ludzi zesłanych przez oprawców Rosyjskich po powstaniach i nie tylko? Ja jednak wierzę w inny scenariusz niż napisałeś o denazyfikacji. Wierzę w całkowicie proPolski rząd, Polaków z krwi i kości z silnym kręgosłupem moralnym, szanujący swego suwerena – czyli nas.

 10. bboyprezes 28.03.2022 08:20

  Podoba mi się zwrot w trzecim akapicie [chociaż to czeski błąd] , że to tylko 1,2 miliona a nie miliarda xD Już widzę ten prosty domek 200 m2 dla ponad miliona ludzi z UA.

 11. donkey 28.03.2022 09:28

  Ale po co im tu mieszkania? Oni się chcą tu urządzać? Za maks miesiąc, dwa pył wojennej zawieruchy opadnie i niech wracają do siebie.

 12. jaq77 28.03.2022 14:15

  @ andi170 czemu wyzwanie kogoś od komucha ma być niekulturalne, szczególnie, że wytykałem mu z dużej litery no i z przymrużeniem oka. Poza tym w czym komuch jest gorszy od kapitalisty. Staram się nie być niczyim wrogiem 😉
  @ NORB – no właśnie, kiedyś mieliśmy inną okupację i Polska jakoś przędła, niestety nie pamiętam zbyt wiele, jak się ludziom faktycznie żyło, ale było chyba trochę “normalniej” mimo, że siermiężnie. Teraz za to możemy wszystko – wziąć kredyt np. na mieszkanie albo wczasy, wyjechać na zmywak gdzie chcemy, pracować na dwie zmiany jak nam za mało kasy, po prostu ameryka 😉 Zdaję sobie sprawę, że wielu się nie przelewa … sam jestem frajerem, który wziął kredyt w chf, bo mu mamusia albo tatuś nie kupił mieszkania i teraz mam kredyt, a za 20 lat będę miał mieszkanie spłacone … no chyba, że się coś zmieni … chore jest to, że uważamy to za normalność. Piszesz o 500+ i przejazdach – stać nas – dodatki covidowe znieśli (chyba, a może nie ?), poza tym, to my mamy myśleć o kasie i przez jej pryzmat na tamtym szczeblu nie ma to znaczenia – patrz właśnie finansowanie covida.
  “Wierzę w całkowicie proPolski rząd, Polaków z krwi i kości z silnym kręgosłupem moralnym, szanujący swego suwerena – czyli nas.” – też chcę w to wierzyć … tylko kto ma go tworzyć, bo obecnie wszyscy grają do jednej bramki, za komuny niby też tak było, ale były “żydy i chamy” … no chyba, że teraz też tak jest … zamordyzm kowidowy u nas i w jewropie, propozycje przekazania samolotów dla ukraińców i sposób jaki z tego “wyszliśmy” … nie jesteśmy suwerennym państwem, ale mało takich jest.

 13. vannamond 28.03.2022 18:38

  Kiedy znowu zaczną nas skalpowac jak teraz ruskich jeńców wojennych? Dzisiaj kolejne filmy komentowane na zachodzie ale nie w Polsce.

 14. beth 29.03.2022 18:46

  OTO o czym lud nadwiślański nie ma pojęcia!!! jest mega ważne!!!

  Szanowni Rodacy, pomóżcie nam to nagłośnić!
  PiS przegłosował w Sejmie jedne z najbardziej łajdackich, haniebnych przepisów w historii III RP – #BezkarnośćPlus dla polityków i urzędników, czyli zwolnienie ich z odpowiedzialności za bezprawne działania w czasie wojny i pandemii!

  Rząd wykorzystuje skupienie opinii publicznej na temacie konfliktu zbrojnego na Ukrainie i napływu uchodźców, by zapewnić swoim bezkarność. Obrzydliwe i niegodne.

  Wczorajsze wydarzenia w Sejmie to istny rollercoster. Najpierw udało się wykreślić przepisy o bezkarności urzędniczej z ustawy o pomocy uchodźcom, ale rządzący zgłosili je w innej wersji (dwie poprawki) podczas drugiego czytania projektu i ostatecznie przegłosowali w Sejmie!
  Pierwsza poprawka PiS gwarantują funkcjonariuszom publicznym BEZKARNOŚĆ za naruszenie dyscypliny finansowej, przekraczanie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego w czasie trwania wojny napastniczej lub działań zbrojnych na terytorium RP, państwa UE, NATO lub innego sąsiedniego państwa.
  Druga poprawka zwalnia od kar urzędników, którzy wyrządzili szkody w obrocie gospodarczym, zarówno w czasie wojny, jak i w czasie stanu epidemii, czy stanu klęski żywiołowej.

  To też pokazuje co ci ludzie – Morawiecki, Niedzielski, Kaczyński et consortes – mają w głowach, czym się kierują, jaki mają cel. A ten cel jest jasny – uciec od odpowiedzialności za 2 lata bezprawnych lockdownów, dewastowania naszego życia społeczno-gospodarczego, zamykania ochrony zdrowia i skazywania ludzi na cierpienie i śmierć. Ale także zapewnić sobie bezkarność na przyszłość, w przypadku różnego rodzaju konfliktów i to nie tylko bezpośrednio dotyczących Polski.

  Teraz przepisy trafią do Senatu i najpewniej wrócą do Sejmu. Jest jeszcze czas, by to zatrzymać, ale potrzebne jest uświadomienie społeczeństwa co się dzieje oraz ogromna presja na władzę. To trzeba zatrzymać. Poinformujcie o tym kogo tylko możecie! ‼☝‼☝‼☝‼☝

 15. Admin WM 29.03.2022 20:01

  @beth

  Ale wiesz, że to news Konfederacji z 10 marca?

  https://www.facebook.com/konfederacjajaslo/posts/271517041812805

  12 marca poprawki odrzucono 1 głosem.

 16. Adalb 30.03.2022 01:08

  vannamond 28.03.2022 18:38

  Ale tego Polacy nie dostrzegają, lub nie chcą widzieć. MM pokazał filmik zrobiony przez bandersyna telefonem komórkowym jak złapanym rosyjskim jeńcom przestrzeliwują kolana, a kolbami karabinków miażdżą jądra . Filmik oryginał z Ua narracja .

  donkey 28.03.2022 09:28

  Oni tak szybko się z Polski nie wyniosą, jeżeli w ogóle to zrobią. Mają na powitanie wieksze prawa niż tubylcy Polacy. Jeszcze tylko nierząd przeforsuje chociaż pewnie jednogłośnie w sejmie przyjmą o prawie do głosowania i będzie pozamiatane. Zedłenski drugą kadencje bedzie “odsługiwał” jako presdent Ua-RP.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.