Rząd przejmuje liczenie liczby zakażeń

Opublikowano: 25.11.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1247

Powiatowe sanepidy nie będą publikować codziennych raportów na temat liczby wykrytych przypadków zakażeń koronawirusem. Informacje będą spływać do ministerstwa zdrowia, które zostanie jedynym źródłem informacji na temat rozwoju epidemii w Polsce.

Zmiany zaczną funkcjonować od zaraz. Od dzisiaj mieszkańcy danego powiatu nie będą w stanie zapoznać się z raportem na stronie swojego lokalnego sanepidu. Te będą zobowiązane do przekazywania danych do Warszawy, gdzie w resorcie zdrowia będą one przetwarzane i dopiero potem zbiorczo podawanie do informacji publicznej. Identyczne zmiany dotyczą województw.

Na stronie ministerstwa, w odpowiednich zakładkach będzie można sprawdzić, ile zanotowano nowych przypadków w danej jednostce samorządowej, jednak dopiero po wprowadzeniu takich danych przez pracowników resortu. Aktywiści zajmujący się weryfikacją danych covidowych i wykrywaniem nieprawidłowości zwracają uwagę na niebezpieczeństwo utajnienia i manipulacji informacją o stanie epidemii.

„To jest jawne odcinanie obywateli od możliwości jakiejkolwiek weryfikacji tych danych” – stwierdził na „Twitterze” autor obywatelskiej bazy danych na temat epidemii w Polsce Michał Rogalski. To właśnie on, dzięki zliczeniu danych ze wszystkich stacji oszacował, że „zgubionych” zostało 14,2 tys. przypadków zakażeń. Połowa z nich miała pochodzić z województwa mazowieckiego. Pracownicy stacji tłumaczą, że na pewnym etapie przypadków było tak dużo, że nie nadążali z wprowadzeniem ich do systemu.

Oburzeni są również samorządowcy, którzy stracą narzędzie umożliwiające ocenienie potrzeb swoich instytucji. „Dzięki temu, że widzimy, czy te zachorowania wzrastają czy jest ich coraz mniej, jesteśmy w stanie dostosować przede wszystkim działanie pomocy społecznej. Dla nas te dane na co dzień są bardzo ważne i jesteśmy zdziwieni, że miasta są pozbawione takich danych, które mogą pomagać w wypełnianiu ich zadań” – wskazuje Monika Chylaszek z Urzędu Miasta w Krakowie.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,33 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Wolfman
Użytkownik
Wolfman

To chyba nikogo nie dziwi. Jak euro będzie za 6pln też mnie nie zdziwi

Murphy
Użytkownik
Murphy

To się nazywa “pełna transparencja” (100%, jak u szyby, czyli nic nie widać co wewnątrz bo światło całkowicie przechodzi). ;)