Rząd podwyższy składkę zdrowotną i obetnie finansowanie NFZ

Opublikowano: 21.10.2022 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1892

Od 1 stycznia przyszłego roku nastąpi największa w historii podwyżka składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jednocześnie rządzący zamierzają jednak obciąć finansowanie Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Gabinet Mateusza Morawieckiego informuje o tym zresztą wprost w uzasadnieniu projektu wprowadzającego odpowiednie zmiany.

Projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej przewiduje podwyższenie najniższego możliwego wynagrodzenia i tym samym także przeciętnej płacy o 17,1 proc. Z tego powodu konieczne będzie także opłacenie wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne, której podwyżka będzie najwyższa w historii.

Tymczasem rządzący przyjęli projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zakłada on przede wszystkim przeniesienie na Narodowy Fundusz Zdrowia finansowania wydatków, które dotychczas brał na siebie budżet państwa. Chodzi między innymi o ratownictwo medyczne, zakup szczepionek czy bezpłatne leki dla seniorów i kobiet w ciąży.

Federacja Przedsiębiorców Polskich twierdzi, że w ten sposób NFZ może w przyszłym roku mieć nawet 13 mld zł mniej na leczenie. Nie ukrywa tego również sam rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, piszący w uzasadnieniu projektu o uszczupleniu wydatków budżetu państwa i przychodów NFZ-u.

Wideo: YouTube.com
Na podstawie: Money.pl, Bankier.pl, PIT.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stary Kulas 21.10.2022 14:34

    Chodzi o to żeby NFZ brało pożyczki w bankach komercyjnych, natomiast spłatą tych pożyczek zajmie się już budżet państwa.

  2. woma123 21.10.2022 23:30

    HI

    Czyli te pożyczki nie obciążą bezpośrednio budżetu i nie będą stanowiły przyczynku do powiększenia dziury budżetowej? Genialne! To są po prostu geniusze!!!

    DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.