Rząd po zwolnieniu polskich górników chce ściągać Ukraińców

Opublikowano: 28.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1518

Zakończenie dostaw rosyjskiego węgla w związku z wojną na Ukrainie spowodowało, że nagle znowu potrzebne okazało się być wygaszane od pewnego czasu polskie górnictwo. Decyzje rządu doprowadziły jednak do zwolnienia ponad dwóch tysięcy górników, dlatego według dziennika „Rzeczpospolita” władze zamierzają ściągnąć do naszego kraju pracowników z Ukrainy.

Gazeta donosi, że gabinet Mateusza Morawieckiego przygotował nowelizację marcowej specustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom. Wśród jej nowych zapisów znajdzie się uznanie kwalifikacji ukraińskich obywateli, którzy dzięki temu mogliby wykonywać górnicze zawody regulowane.

Tym samym górnicy z Ukrainy mogliby przystąpić do pracy, nie zdając wcześniej wymaganych od Polaków egzaminów i szkoleń prowadzonych przez Wyższy Urząd Górniczy. Co więcej, rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy chce ich dopuścić także do stanowisk kierowniczych i w dozorze kopalń.

W uzasadnieniu projektu władze same przyznają, że prowadziły dotychczas politykę wygaszania polskich kopalń. W związku z tym z możliwości otrzymania jednorazowej odprawy górniczej lub z pójścia na wcześniejszą emeryturę skorzystało już 2,2 tys. polskich górników. Kosztowało to już polski budżet blisko 186 mln zł.

Rząd Morawieckiego tłumaczy chęć zatrudnienia Ukraińców „diametralną zmianą sytuacji sektora górnictwa węgla kamiennego”, związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę. „Rzeczpospolita” zauważa tymczasem, że nie wiadomo w jaki sposób władze chcą ominąć dekret prezydenta Ukrainy o mobilizacji wszystkich poborowych i rezerwistów.

Na podstawie: Rp.pl
Zdjęcie: ArtTower (CC0)
Źródło: Autonom.pl

21

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 28.11.2022 15:36

    Co to ma za znaczenie kto tam będzie pracował i tak już dawno te kopalnie, ten węgiel i te ziemie nie są nasze, polskie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.