Rząd po cichu podnosi VAT na prezerwatywy

Opublikowano: 01.12.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 609

To już nieuniknione. Podatek VAT na prezerwatywy wzrośnie on z 8 do 23 procent – czyli niemal trzykrotnie. Projekt, co ciekawe, nie był nagłaśniany przez rząd.

Według najnowszego wydania „Pulsu Biznesu” Rada Ministrów jakoś nie ogłaszała się z planowanymi zmianami. „Projekt nie był nagłaśniany przez rząd. Rada Ministrów nie omawiała go na tradycyjnym posiedzeniu. Przyjęła go w trybie obiegowym 17 listopada” – i dopiero nieustępliwi dziennikarze dotarli do informacji o tym, co nasz czeka.

Z jednej strony polski rząd nie miał wyboru – podwyżka VAT na niektóre produkty niemedyczne podyktowana była decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE jeszcze z 2015 roku. Niedostosowanie się groziło Polsce nałożeniem sankcji finansowych.

Zdrożeją nie tylko gumki, ale także okulary przeciwsłoneczne, odciągacze do mleka, torebki na lód, strzykawki, kroplomierze, worki tlenowe, gumowe osłonki na palce, poduszki pneumatyczne dla chorych. Nie muszą bać się posiadacze szkieł korekcyjnych – ich zwyżka nie dotknie, pozostaną na poziomie 8 procent.

Miały zdrożeć także smoczki – ale do tego rząd nie dopuścił, tłumacząc, że trudno odróżnić te, które mają przeznaczenie medyczne (służą do podawania leków) od tych uspokajających dzieci.

Wracając do meritum – bardzo bolesnego meritum: zamiast tanieć i być przedmiotem troski rządu, najtańsze i dostępne „od ręki” środki antykoncepcyjne drożeją. W dodatku to świetna wymówka, aby odpowiedzialność za taki stan rzeczy zrzucić na „złą Unię”. Choć nie jest do końca prawdą, że to Bruksela kazała kategorycznie podwyższyć wszystkie stawki. To rząd ostatecznie decyduje, które z nich mają wzrosnąć. Najwyraźniej i tutaj zamierza pośrednio zachęcać Polaków do posiadania licznego potomstwa.

W Sejmie trwają prace nad nowymi przepisami. Podwyżka miała nastąpić już w lipcu 2017, ale w międzyczasie wywiązała się batalia o smoczki, których status jako wyrobów farmaceutycznych jest nieoczywisty. Teraz jednak z pewnością wejdą w życie najszybciej jak się da.

“Orzeczenie TSUE musimy wykonać. Trybunał stwierdził, że z obniżonych stawek VAT nie mogą korzystać produkty niebędące wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi” – powiedział „Pulsowi Biznesu”, Jerzy Martini, doradca podatkowy.

Najbardziej jednak całą sprawą zaniepokoili się internauci, którzy pytają w popłochu „czy teraz prezerwatywy będą kosztować 6 dych?”.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pigwus 01.12.2017 16:14

    Anglia jeszcze jest w unii a nie ma u nich problemu z dotarciem do darmowych gumek lecz ktoś te koszta musi pokryć więc VAT się podnosi gdzie się da.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.