Rząd planuje zlikwidować OFE i przejąć środki

Opublikowano: 05.07.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 796

Rząd zamierza naprawić chory system emerytalny, który został stworzony w Polsce w 1999 roku. Otwarte Fundusze Emerytalne mają przestać istnieć. Zamiast nich oszczędności będą odkładane na kontrolowanych przez państwo Indywidualnych Kontach Emerytalnych, z których nie będą nas okradać żadne kapitalistyczne banki czy fundusze, jak to było w ciągu ostatnich 17 lat.[S]

OFE okradały państwo i obywateli – tak w skrócie można określić profil funkcjonowania II filaru systemu emerytalnego, ustanowionego w 1999 roku przed nieudolny rząd AWS. W ramach niego do 2014 roku na konta prywatnych funduszy kapitałowych trafiało 19,52 proc wynagrodzenia każdego Polaka. Kapitaliści mieli inwestować i pomnażać nasze środki, aby w przyszłości wypłacać nam emerytury, które, według propagandowych obrazków, miały wystarczać na wakacje pod palmami. Oczywisty szwindel został ukrócony w 2014 roku przez rząd Platformy Obywatelskiej, który w obliczu nadchodzącej katastrofy budżetowej poszukiwał rozpaczliwie środków. Wówczas zniesiony został obowiązek przekazywania naszych pieniędzy do OFE, a każdy obywatel mógł dokonać wyboru pomiędzy powierzeniem swojej przyszłości ZUS-owi, a dalszym oddawaniem środków w ręce prywaciarzy. Ostatecznie 84,6 proc. polskich pracowników wybrało publicznego ubezpieczyciela.[S]

W OFE pozostało jednak 138,69 mld zł. Rząd Prawa i Sprawiedliwości ogłosił właśnie, że zamierza ostatecznie zlikwidować tę patologię. Minister rozwoju Mateusz Morawiecki przytomnie zauważył, że OFE nie służą nikomu – ani państwu, który musi się zadłużać przez deficyt wpływów z tytuły składek, ani też obywatelom, których oszczędności przepadają w wyniki spadków indeksów na giełdach, przez co mogą otrzymać w przyszłości bardzo niskie emerytury. Celem rządu jest zmniejszenie dysproporcji pomiędzy ostatnią pensją a pierwszą emeryturą. Obecnie różnica ta wynosi średnio 70 proc.[S]

Jakie rozwiązanie zastępcze proponuje Morawiecki? Jego plan zakłada przekazanie 25 proc. aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej, z którego pieniądze mają być w przyszłości dopłacane do emerytur. 75 proc. ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne – to średnio około 6,3 tys. zł na osobę.[S]

Warto zwrócić uwagę, że w 2014 r. PiS, wówczas w opozycji, ostro krytykował ustami kilku polityków ten zabieg, nazywając go po prostu kradzieżą. Teraz, dwa lata później, lider tej partii mówi o ogołoceniu do resztek pieniędzy podatników zgromadzonych w OFE – pozostałych 140 miliardach złotych. Podobnie jak poprzednim razem padły słowa o lepszym zagospodarowaniu tych pieniędzy, zwrotach z inwestycji, etc.[ZNZ]

Jak na razie nie ma odpowiednich regulacji prawnych, lecz jak pokazały dotychczasowe rządy ekipy u władzy, słowa przewodniczącego tej partii są niemalże święte i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki stają się faktem. Pozostaje więc czekać, kiedy oficjalnie zacznie się mówić o “przetransferowaniu” pozostałych w OFE funduszy na cele związane z wyborczymi obietnicami.[ZNZ]

Źródła: Strajk.eu [S], ZmianyNaZiemi.pl [ZNZ]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Aida 05.07.2016 13:50

  Czyli z państwowymi emeryturami możemy się pożegnać. Dalej zadowoleni z 500+? Przecież to w końcu musiało rypnąć.

 2. cacor 05.07.2016 14:34

  Jeżeli to był przekręt, to osoby odpowiedzialne powinny za to odpowiedzieć a sam system oczywiście zlikwidowany.

 3. Balcer 05.07.2016 21:30

  Też jestem za likwidacją systemu i zwrotem 100% składek dla chętnych. Przecież lewicowe media zachwycają się, gdy ludzie wydają więcej pieniędzy.
  Przestraszeni i pokorni mogą sobie pozostać w FRD i liczyć na państwową emeryturę.

 4. kozik 06.07.2016 09:20

  OFE były przekrętem od początku: sute prowizje za zarządzanie – niezależnie od wyników funduszy. OFE kupują obligacje Skarbu Państwa (min. 70% kapitału) – po co mamy płacić pośrednikowi?
  Niech OFE inwestują swoje środki dowolnie (zniesienie przymusu), a reszta niech zostaje w budżecie – tak jest taniej i sprawiedliwiej dla inwestujących w OFE.

  Po zmianach praw nabytych przeze mnie w odniesieniu do OFE i niedawnej “cypryzacji” oszczędności, coraz mniej wierzę systemowi państwowemu i bankowemu.

  Jeśli dzieci(których rodzi się coraz mniej) nie wykupią na czas obligacji, to nie będzie emerytur – czym różni się ten system od piramidy finansowej ZUSu?

  Polska nie ma swoich banków, swojego przemysłu (PNB, to 20-30% PKB). Młodzi harują na spłatę kredytów i muszą płacić duże obciążenia podatkowe-za co mają się mnożyć???
  Zadłużenie Polaków z tytułu kredytów hipote(ty)cznych, to teraz pewnie 800-1000mld PLN. Pieniądz fiducjarny bierze się z kredytu – to kolejna piramida!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.