Rząd nie zamierza finansować nauki ukraińskiego

Opublikowano: 02.05.2021 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 788

Rząd Mateusza Morawieckiego miał kategorycznie odmówić płacenia za naukę języka ukraińskiego dla dzieci ukraińskich imigrantów. Najwyższa Izba Kontroli z tego powodu przygląda się tym samorządom, które zdecydowały się pobrać publiczne fundusze na zapewnienie takiej możliwości obcokrajowcom.

Polski resort spraw zagranicznych ma oczekiwać od strony ukraińskiej przedstawienia przez nią planu, w jaki sposób zamierza ona zabezpieczyć prawa swoich obywateli do uzyskania wykształcenia w naszym kraju. W chwili obecnej na terytorium Polski funkcjonują cztery szkoły z nauczaniem w języku ukraińskim, a znacznie większa liczba placówek zapewnia możliwość częściowej nauki w języku naszych wschodnich sąsiadów.

Od kilku lat problemem jest jednak fakt masowej imigracji Ukraińców do Polski. Część z nich zapisywała swoje dzieci do wspomnianych wyżej szkół, ale teraz liczba ukraińskich dzieci wymaga większego finansowania szkół. Polskie władze nie chcą bowiem zwiększać wydatków na placówki nauczające języka ukraińskiego. Warszawa uważa, że koszty masowej imigracji Ukraińców powinien ponosić Kijów, zwłaszcza biorąc pod uwagę finansowanie szkół dla polskiej mniejszości na Ukrainie właśnie przez polskie władze.

Sprawie wydatkowania funduszy na szkoły dla mniejszości narodowych przygląda się Najwyższa Izba Kontroli. Według doniesień ukraińskich mediów, w wielu przypadkach subwencja oświatowa na opłacanie nauki dla Ukraińców będzie musiała zostać zwrócona przez polskie samorządy.

Na podstawie: Eurointegration.com.ua
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,17 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mr_craftsman
Użytkownik
mr_craftsman

No i bardzo dobrze – powinna obowiązywać symetria. Władze ukraińskie nic nie finansują dla Polaków na wschodzie ? No to i my nie powinniśmy finansować takiej nauki.

woma123
Użytkownik
woma123

HI

mr_craftsman widzę że twój rozwój społeczny zakończył się na “oko za oko, ząb za ząb”. Gratuluję. Niezwykle trafne uwagi. Na prawdę, jestem pod wrażeniem! Ale “pyrać” u nas za mniej niż minimum, bez ubezpieczenie, bez opieki zdrowotnej, bez perspektyw, to oczywiście według Ciebie mogą , a nawet powinni.

DuDuS