Rząd nie ma prawa żądać ujawnienia informacji medycznych

Opublikowano: 21.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1845

Paszporty szczepionkowe stworzą wysoce inwazyjny system inwigilacji i nadzoru, który nie tylko zmusi Kanadyjczyków do ujawnienia informacji o ich stanie zdrowia, ale także będzie mógł śledzić ich miejsce pobytu i szlaki przemieszczania się — ostrzega była ontaryjska komisarz ds. ochrony prywatności.

Informacje zawarte w paszporcie szczepionek każdej osoby ujawniają istotne dane, które stwarzają poważne obawy dotyczące prywatności, mówi dr Ann Cavoukian, która obecnie pełni funkcję dyrektora Global Privacy and Security by Design Centre. „Gdziekolwiek musisz okazać paszport szczepionkowy pokazujesz nie tylko o kod QR. Proszą o dowód tożsamości — prawo jazdy, numer telefonu — są z tym powiązane dane osobowe”.

Cavoukian, która pełniła funkcję komisarza ds. informacji i prywatności w Ontario w latach 1997–2014, twierdzi, że informacje zebrane za pomocą paszportu szczepionkowego mogą być w połączeniu z geolokalizacją danej osoby dostępne na całym świecie. „To dane geolokalizacyjne powiązane z tym, gdzie byłeś i o której godzinie. [Rządy] mogą zebrać to wszystko razem i wiedzieć, gdzie byłeś, o której godzinie, z kim” – powiedziała. „Ten rodzaj śledzenia danych stworzy „globalną cyfrową infrastrukturę nadzoru”, dodała, zasilaną przez „setki i tysiące stron informacji, które paszporty szczepionkowe opowiedzą o tobie”.

Premier Ontario Doug Ford powiedział, że prowincjonalny system paszportów szczepionek, który wszedł w życie 22 września, „jest środkiem tymczasowym”. Cavoukian odpowiada, że „tymczasowe” środki wprowadzane w sytuacjach kryzysowych rzadko znikają. Przytoczyła przykład ataku terrorystycznego z 11 września na Stany Zjednoczone w 2001 roku, gdy jeszcze pełniła funkcję komisarza. „Często zdarza się, że w nagłych wypadkach przepisy dotyczące ochrony prywatności zostają zniesione, ponieważ jest sytuacja nadzwyczajna. Następnie, gdy sytuacja kryzysowa mija, te środki naruszające prywatność często zostają”. „To właśnie stało się z 11 września, z Patriot Act i innymi. Obawiam się więc, że ludzie zgodzą się w przyszłości ujawnić status szczepień nawet gdy pandemia się skończy”.

Patriot Act został wprowadzony po 11 września jako środek, dzięki któremu rząd USA mógł zwiększyć zdolność przechwytywania i blokowania komunikacji i działań terrorystycznych. Ustawa rozszerzyła uprawnienia rządu do monitorowania komunikacji telefonicznej i e‑mailowej, przeprowadzania przeszukań oraz przejmowania lub żądania ujawnienia dokumentów.

Cavoukian wskazuje że rząd nie ma podstaw prawnych, aby żądać od ludzi ujawnienia informacji medycznych, w tym statusu szczepień. „Informacje zdrowotne są bardzo silnie chronione” – powiedział Cavoukian. „W Kanadzie, w Ontario, mamy PHIPA, Ustawę o Ochronie Informacji o Zdrowiu Osobistym. Tak więc decyzja czy ktoś chce ujawnić te informacje, zależy wyłącznie od dobrej woli danej osoby”. „Za sprawą paszportów szczepionkowych ludzie są zmuszani, żąda się od nich ujawnienia statusu szczepień, a to powinno należeć wyłącznie do danej osoby i jej lekarza”.

Eksperci rządowi twierdzą, że system paszportów szczepionkowych zapewni ludziom bezpieczeństwo i pozwoli na ponowne otwarcie gospodarki, a wspólne dobro przeważa nad wszelkimi kwestiami prywatności. Cavoukian nazywa ten argument „bzdurą”, ponieważ naruszenia prywatności z natury sprawiają, że obywatele są bardziej bezbronni. Mówi, że zamiast paszportów szczepionek można by wprowadzić mniej inwazyjne środki, jak szybkie testy.

Ekspert ds. prywatności obawia się, że Kanadyjczycy, którzy nie chcą się szczepić i mogą spotkać się z dyskryminacją, a nawet bezrobociem związanym ze stanem szczepień. „To niesprawiedliwe, ponieważ są ludzie z obniżoną odpornością, mają anafilaksję, nie mogą się zaszczepić. Więc ci ludzie będą strasznie traktowani”. Cavoukian mówi, że jest bardzo, bardzo zaniepokojona tym, co stanie się z nieuniknioną siecią nadzoru systemu paszportów szczepionek po zakończeniu pandemii. „Prywatność stanowi podstawę naszej wolności. Jeśli cenisz wolność cenisz prywatność” – powiedziała. „Musimy stanąć w obronie naszej wolności i musimy stanąć w obronie prywatności”.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: TheEpochTimes.com
Ilustracja: WiR_Pixs (CC0)
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Antonina 21.10.2021 16:13

    „Those who would give up essential Liberty, to purchase a little temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety” – Benjamin Franklin, 1755
    Ci, którzy rezygnują z podstawowej wolności dla odrobiny tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani na bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.