Rząd Netanjahu jest wściekły

Opublikowano: 04.03.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1550

A jednak! Mimo niebywałych nacisków i sankcji administracji amerykańskiej, jak i nacjonalistycznego rządu izraelskiego, Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) z Hagi zdecydował oficjalnie o rozpoczęciu śledztwa w sprawie izraelskich zbrodni wojennych. Poinformowała o tym gambijska prokurator Trybunału Fatou Bensouda w specjalnym komunikacie, bardzo wrogo przyjętym przez Tel-Awiw. Natomiast okupowani Palestyńczycy, którzy już niemal przestali wierzyć w międzynarodową sprawiedliwość, oddali hołd decyzji MTK.

Trybunał pochyli się nad sytuacją na palestyńskich terytoriach na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy, poczynając od lata 2014 r., roku pamiętnej rzezi dokonanej w Strefie przez izraelskie wojsko pod dowództwem gen. Benny’ego Gantza, dziś prawicowo-nacjonalistycznego kandydata na premiera. Rozkaz wydał wówczas również prawicowo-nacjonalistyczny premier Benjamin Netanjahu, rządzący do dzisiaj. Obaj znajdą się na celowniku Trybunału.

Napad na Gazę, przeprowadzony przez wojska lądowe, lotnictwo i marynarkę pochłonął życie 2310 Palestyńczyków, większości cywilów, w tym 53o dzieci. Straty materialne w Gazie były olbrzymie. Izraelczycy stracili wtedy 66 żołnierzy i sześciu cywilów. Na wieść o otwarciu śledztwa Autonomia Palestyńska stwierdziła, że „Zbrodnie popełnione przez kierujących okupacją izraelską przeciw narodowi palestyńskiemu są zbrodniami ciągłymi, systematycznymi i powszechnymi, co sprawia, że śledztwo jest konieczne.”

Z drugiej strony, izraelski minister spraw zagranicznych gen. Gabi Aszkenazi nazwał decyzję Trybunału „moralnym i prawnym bankructwem”, które odbiera MTK „całą prawomocność”. Izrael nie ma zamiaru wpuścić śledczych na swoje terytorium, jak i na okupowane przezeń terytoria palestyńskie. Premier Netanjahu w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym stwierdził, że postanowienie MTK „jest samą esencją antysemityzmu i hipokryzji”. Zapowiedział, że jego rząd będzie „walczyć, aż ta decyzja zostanie anulowana.” Premier już w lutym mówił o „czystym antysemityzmie” MTK.

Droga do dzisiejszego postanowienia Trybunału była bardzo długa. MTK już w 2015 r. prowadził śledztwo wstępne w sprawie zbrodni izraelskich w Gazie, lecz dopiero w 2019 prokurator Bensouda zaczęła przygotowania do śledztwa regularnego, obejmującego całość okupowanych terytoriów palestyńskich.

Autorstwo: JSz
Na podstawie: ICC-cpi.int
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 19, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
nazizm to ideologia lewicowa
Użytkownik
nazizm to ideologia lewicowa

wczoraj ofiary, dzisiaj zbrodniarze. dzisiejsze zachowanie zydow wobec palestynczykow nie rozni sie niczym od zachowania niemcow wobec zydow w czasie ww2. postepowanie swiatowego zydowtwa, takze wobec swoich wybawcow sprawia, ze poswiecenie polakow w ich ratowaniu oceniam coraz bardziej jako niepotrzebne, wrecz szkodliwe. nie zmienia to faktu, ze polacy ci byli i beda bohaterami. sledztwo mtk jest iskierka, ktora ma szanse wyrwac swiat spetany zydowska lichwa z obojetnosci na krzywde palestynczykow. i prosze nie mowcie o palestynskich terrorystach, bo tak niemcy nazywali polski ruch oporu w czasie ww2.