Rząd musiał dopuścić Greenpeace do postępowania ws. Turowa

Opublikowano: 14.12.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1990

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zdecydowała się dopuścić Greenpeace do postępowania dotyczącego wydobycia węgla w Turowie. Wcześniej radykalna organizacja ekologiczna nie została uznana za stronę, bo poprzez swoje działania próbowała torpedować przedłużenie koncesji dla miejscowej kopalni do 2044 roku.

Poprzedni szef Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Michał Kurtyka, odmawiał Greenpeace udziału jako strony w postępowaniu dotyczącym przedłużenia koncesji na wydobycie węgla w Turowie. Organizacja zdecydowała się więc na wniesienie skargi na tę decyzję, która została ostatecznie uwzględniona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

W ten sposób radykalni ekolodzy zostali dopuszczeni do postępowania koncesyjnego. Tymczasem Greenpeace kwestionuje wydane w 2019 roku pozwolenie dla spółki PGE GiEK, przewidujące możliwość dalszej eksploatacji kopalni do 2044 roku.

Organizacja twierdzi bowiem, że przy akceptacji rozbudowy odkrywki nie wzięto pod uwagę jej skutki dla środowiska i zabytkowej miejscowości Opolno-Zdrój. Podobnych argumentów używają zresztą sąsiednie Niemcy i Czechy. Wniesienie przez Czechy skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej spowodowało zresztą, że we wrześniu nałożył on na nasz kraj karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Górnicy pracujący w Turowie organizowali protesty przeciwko decyzji Unii Europejskiej, między innymi udając się do Luksemburga przed siedzibę Trybunału Sprawiedliwości UE. Związki zawodowe podkreślają, że zamknięcie kompleksu zachwiałoby polskim systemem energetycznym oraz stanowiłoby zagrożenie dla blisko 50 tys. miejsc pracy.

Na podstawie: 300gospodarka.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sga 14.12.2021 13:08

    grenpic to nie sa radykalni ekolodzy

  2. net 14.12.2021 20:40

    greenpic to radykałowie, działający za kasę (dniówki za przywiązywanie się do drzew przy walce nadleśnictw z Kornikiem Drukarzem) na zlecenie …. no właśnie.
    Oto skład władz greenpic Polska:

    Zarząd Fundacji

    Alexander Egit
    Robert Cyglicki

    Rada Fundacji

    Florian Faber
    Karin Kublblock
    Heinz Reindl

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.