Rząd krytykowany za pracowników delegowanych

Opublikowano: 16.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1745

NSZZ „Solidarność” skrytykowało postawę rządu Mateusza Morawieckiego, który zdecydował się zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dyrektywę o pracownikach delegowanych. Zdaniem związkowców rządzący chcą tym samym zahamować podniesienie standardów zatrudnienia oraz wynagrodzenia dla polskich robotników, wykonujących swoją pracę na zachodzie Europy właśnie w dużo gorszych warunkach.

Największy polski związek zawodowy przypomina, że podczas prac Rady Dialogu Społecznego opiniował on pozytywnie nowe unijne przepisy, ponieważ dzięki nim możliwe będzie ograniczenie dyskryminacji pracowników w kwestii standardów zatrudnienia i wynagrodzenia przyjętych w państwie, w którym wykonują oni swoją pracę. Obecnie rządzący nie zamierzają jednak słuchać postulatów swoich partnerów w dialogu społecznym i zaskarżyli wspomnianą dyrektywę bez zasięgnięcia opinii w tej sprawie.

Zdaniem „Solidarności” jest to efekt przyjęcia przez gabinet Morawieckiego błędnego paradygmatu, który przewiduje budowanie konkurencyjności polskiej gospodarki za pośrednictwem zaniżania kosztów pracy. Związkowcy zaznaczyli, iż w sprawie wniosków do wspomnianego Trybunału rządzący nie muszą przeprowadzać konsultacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, ale nakazywałby tego dobry obyczaj.

Rządzący zaskarżyli dyrektywę o pracownikach delegowanych, bo ich zdaniem ma ona protekcjonistyczny charakter. Jej głównym celem jest bowiem ograniczenie dumpingu płacowego przez pracowników z Europy Wschodniej, a dokładniej przez pracodawców wysyłających ich do pracy w Europie Zachodniej. Po okresie delegowania zatrudnieni przez firmy z naszej części kontynentu musieliby więc spełnić prawa kraju przyjmującego, wymagającego dużo wyższych standardów.

Na podstawie: Tysol.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.