Rząd federalny Kanady bierze się za broń pneumatyczną

Opublikowano: 19.03.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1575

Przepisy federalne zakazujące posiadanie broni mogą dotyczyć również pistoletów pneumatycznych (airsoft guns). Oryginalnie ustawa C-21 miała dotyczyć tylko ręcznej broni palnej. Teraz Ottawa mówi, że zakaz może być rozciągnięty na import, eksport i sprzedaż replik broni, które wyglądem do złudzenia przypominają nowoczesną broń, ale strzelają kulkami wykonanymi z plastiku lub żywicy.

Ken Cheung, właściciel 007 Airsoft w Calgary, obawia się, że wiele produktów dostępnych w jego sklepie może być uznanych za zbyt realistyczne. Cheung ma w swojej ofercie również profesjonalną broń dla przemysłu filmowego. Prowadzi sklep od 25 lat. Mówi, że jeśli ustawa w takiej formie przejdzie, to będzie musiał zwinąć biznes i zostanie bez pracy.

Część broni pneumatycznej może nie być objęta nowymi przepisami. Cheung mówi, że są np. pistolety i karabiny science fiction, które teoretycznie mogłyby być wyłączone. Z drugiej strony jednak nawet taka broń wygląda bardzo realistycznie pod pewnymi względami. Dlatego trudno tu ustalić sztywne granice, ale rząd musiałby wskazać, co jest dozwolone, a co nie.

Sekretarz prasowy ministra bezpieczeństwa publicznego, Marco Mendicino, mówi, że Ottawa pracuje nad znalezieniem rozwiązania tego problemu. Obecnie ustawa C-21 jest przedmiotem prac w komisjach. Podkreśla, że w Kodeksie Karnym mamy dziurę prawną dotyczącą replik broni.

Szef policji w Reginie, Evan Bray, który jest też wiceprzewodniczącym komisji ds. broni palnej w Canadian Association of Chiefs of Police, mówi, że około 20 proc. przestępstw z bronią jest popełnianych przy użycie replik broni. Broń pneumatyczna należy właśnie do tej grupy. Bray dodaje, że pistolety pneumatyczne można przerobić, żeby działały jak normalna broń. Nie ma wątpliwości, że taka broń stanowi zagrożenie. Zagrożenie to wynika nie z prędkości kuli, ale z podobieństwa do prawdziwej broni. Przestępcy mogą udawać, że posiadają normalną broń, a to już ma znaczenie dla społeczeństwa. Dodaje, że na pierwszy rzut oka nawet policjanci mogą mieć problem z rozróżnieniem.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 19.03.2023 15:24

    Jak pokazuje historia niemal zawsze po rozbrojeniu społeczeństwa następowała jego rzeźnia.

  2. replikant3d 19.03.2023 17:00

    Szwęda, bo to właśnie chodzi….

  3. woma123 20.03.2023 00:21

    HI

    Jak długo jak społeczeństwo posiada broń (legalnie, czyli ma prawo do jego posiadania), tak długo władza nie jest bezpieczna w swoich działaniach. Uzbrojone społeczeństwo zawsze może dać wyraźnie upust swojemu niezadowoleniu, po prostu likwidując rządzących.

    “Wykastrowani” z prawa do posiadania, przenoszenia i używania broni (w ściśle określonych sytuacjach) jesteśmy absolutnie bezbronni!

    DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.