Rząd Donalda Tuska szybko wdraża Zielony Ład

Opublikowano: 21.05.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2984

Pomimo protestów, rząd nie zamierza wycofywać się z wdrażania Zielonego Ładu. Budżet znajduje się w złym stanie. Nie ma pieniędzy na CPK. Nie ma na atom. Znajdą się na Zielony Ład.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelę dotyczącą bonu energetycznego i maksymalnych cen energii. Dzięki rozwiązaniom stworzonym przez resort minister Hennig-Kloski i zaakceptowanym przez posłów rządzącej koalicji, już niebawem zapłacimy zdecydowanie wyższe rachunki za prąd, gaz oraz ciepło. Rząd Donalda Tuska zdecydował się na obciążanie większymi kosztami gospodarstw domowych, pomimo tego, że ceny nośników energii, po okresie silnych spadków, są już na poziomach z 2021 roku. Premier uznał widocznie, że jego wyborcy są zdolni do dużych poświęceń, nawet ekonomicznych.

W tym samym dniu Sejm uchwalił kolejną ustawę, która ma za zadanie przyśpieszyć realizację założeń Zielonego Ładu. Chodzi o ustawę umożliwiającą rozliczanie w euro inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych, finansowanych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy. Podczas drugiego czytania Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że nowela inicjuje też procedowanie nad Społecznym Funduszem Klimatycznym. Twierdziła, że jest on bardzo ważnym rozwiązaniem, gdyż z niego będzie pochodzić kolejne 50 mld zł przeznaczonych na inwestycje w polską energetykę.

Ponieważ nie słyszałem wcześniej o tym funduszu, postanowiłem przyjrzeć się mu dokładniej. Społeczny Fundusz Klimatyczny jest rozwiązaniem bardzo podobnym do bonu energetycznego. Ma on łagodzić negatywne skutki wywołane podwyżkami cen materiałów budowlanych, transportu oraz paliw. Nastąpią one już za dwa i pół roku i wywołane będą wprowadzeniem kolejnego etapu systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Pieniądze z funduszu mają, podobnie jak bon energetyczny, łagodzić cierpienie najuboższych gospodarstw domowych. Zwolennicy transformacji energetycznej liczą też na to, że pozwoli on na „odwrócenie” negatywnej narracji wokół Zielonego Ładu.

Inicjując powstanie Społecznego Funduszu Klimatycznego rządząca koalicja pokazuje, że mimo licznych protestów, nie zamierza rezygnować z wdrażania w Polsce rozwiązań Zielonego Ładu. Znajdą się środki, chociaż, jak twierdzą posłowie rządzącej koalicji, budżet znajduje się w złym stanie. Nie ma środków na CPK, nie ma środków na atom. Są na realizację Zielonego Ładu.

Autorstwo: MTC
Źródło: ABCNiepodleglosc.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

 1. emigrant001 21.05.2024 13:26

  tusk to lepszy pionkio niż były premier lub agent Stasi:) albo student albo oskar:)
  a Polacy będą “beneficjentami” zielonego szaleństwa.
  Jacy wyborcy taki “rząd”
  https://www.youtube.com/watch?v=PJkVDBWGIjQ&ab_channel=JanuszJask%C3%B3%C5%82ka

 2. pikpok 21.05.2024 13:36

  Ależ CPK(pewnie z 200mld) chcą jednak budować i umocnienia na granicy wsch.(ok. 10mld) tylko ciekawe z czego bo ten kraj już jest poważnie zadłużony. Ktoś ten kraj przejmie na własność i to bez jednego wystrzału. Do tego dramatycznie rosną koszty obsługi długu, które urosły i są o 87,5 proc. r/r (21 mld zł) wyższe niż przed rokiem, sięgając w październiku kwoty 45,1 mld zł. https://www.gazetaprawna.pl/magazyn-na-weekend/artykuly/9392016,ta-radosc-byla-na-wyrost-koszty-obslugi-dlugu-skarbu-panstwa-rosna.html

 3. Katarzyna TG 21.05.2024 14:57

  > tusk to lepszy pionkio niż były premier lub agent Stasi:) albo student albo oskar:)

  Tusk ma jedno zadanie: zniszczyć wszelkie polskie ambicje i marzenia na długie dekady. Mamy znów (o ile w ogóle przestaliśmy) być kolonią Niemiec i jeździć na szparagi do Reichu. I realizuje to zadanie z poświęceniem, znajomością tematu i know-how.

 4. emigrant001 21.05.2024 15:43

  @Katarzyna TG
  tusk ma “poparcie” 30% wyborców czyli jakieś 18% Polaków. I zarządza obecnie polskim bantustanem, więc nie do końca pasuje – Jacy wyborcy taki rząd a bardziej dlaczego mniejszość jest w stanie “rządzić” większością? i czy demokracja w obecnym kształcie służy polskiej racji stanu?
  Skoro w Polsce można “kupić” premiera czy prezydenta to można zrobić wszystko.

 5. Katarzyna TG 21.05.2024 17:55

  @emigrant001

  Połowa Polaków nie bierze udziału w wyborach więc nie ma żadnych reprezentantów a druga połowa – zagospodarowana przez niby-zwaśnione a poza kreowanymi pod publiczkę tematami zastępczymi głosująca dokładnie tak samo – wybiera zarządzających spośród swojaków, od 30 lat tych samych.

  Dla mnie to nie jest żadna demokracja tylko oligarchia.

 6. Kazma 21.05.2024 17:56

  Należy niezwłocznie obalić demokrację, Polacy przejąć władzę w Polsce i ustanowić polską dyktaturę narodową, wszystko bezwzględnie podporządkować polskiemu interesowi narodowemu, winnych zdrady i ludobójstwa na setkach tysięcy Polaków osądzić, skazać a wyroki niezwłocznie wykonać!

 7. replikant3d 21.05.2024 18:21

  Kazma, a ty ciągle ,,bajki,,…Pisałem już tutaj że ŻADNE protesty NIC nie dadzą bo klakierki realizują polecenie swych PANÓW. I tak doprowadzą nas do ruiny i niewolnictwa . Za WSZELKĄ cenę…

 8. emigrant001 21.05.2024 22:37

  @Katarzyna TG
  słyszałem słowo partiokracja:)
  bo każda partia ma swoje dofinansowanie z Twoich podatków:) i jakoś się tym podzielą:)

 9. pikpok 22.05.2024 09:23
 10. Katarzyna TG 22.05.2024 09:50

  @pikpok

  Właśnie dlatego na leki będzie brakowało bo jedni swojacy wytykali innym dziurę VAT a teraz sobie swoją własną wymyślili.

 11. pikpok 23.05.2024 11:35

  A tu kolejne 50mld. Oj, ktoś przejmie ten kraj za długi i to bez jednego wystrzału razem z CPK i uzbrojeniem. https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/9513133,miliardowe-kontrakty-na-uzbrojenie-kontynuowane-przez-kosiniaka-kamysz.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.