Rząd dał ćwierć miliarda złotych zagranicznym korporacjom

Opublikowano: 14.04.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1048

Poseł Stanisław Tyszka z klubu parlamentarnego ruchu Kukiz’15 poinformował w mediach społecznościowych, że otrzymał odpowiedź na swoją interpelację na temat pomocy polskiego rządu dla zagranicznych firm. Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość wraz ze Zjednoczoną Prawicą rozdały już blisko 250 milionów złotych obcym korporacjom, zaś największym beneficjentem tych dotacji jest niemiecki Mercedes-Benz.

Parlamentarzysta w połowie marca wysłał stosowną interpelację do minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, zaś na jego pismo odpowiedział podsekretarz stanu Tadeusz Kościński. Tyszka w swoim dokumencie odniósł się do doniesień o przyznaniu blisko 20 milionów złotych amerykańskiemu gigantowi finansowemu JP Morgan, podkreślając hojność rządzących dla zagranicznych korporacji, stąd też chciał uzyskać informację na temat całkowitej kwoty dotacji przyznanych obcym firmom od listopada 2015 roku.

Z odpowiedzi ministerstwa wynika, że od czasu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczoną Prawice, zagraniczne korporacje nie mogą narzekać na nową władzę. W ciągu prawie 2,5 roku z pieniędzy podatników przyznała ona obcym firmom blisko 250 milionów złotych, a kwoty podane przez resort wahają się między kilkuset tysiącami a kilkudziesięcioma milionami złotych.

Największym beneficjentem rządowej pomocy jest niemiecki koncern motoryzacyjny Mercedes-Benz, który otrzymał 82 miliony złotych na budowę fabryki silników w Jaworze. Ponadto ośmiocyfrowe kwoty trafiły do LG Chem, Areo Gearbox, wspomnianego JP Morgan, IFA Powertrain oraz Luxsoft.

Resort twierdzi przy tym, że wszystkie działania rządu mają na celu „stworzenie atrakcyjnego klimatu inwestycyjnego zwiększającego konkurencyjność Polski w stosunku do otoczenia zewnętrznego”, dzięki czemu w jednym z badań blisko 97 proc. zagranicznych inwestorów wyraziło swoje zadowolenie z przedsięwzięć rozpoczętych przez nie w naszym kraju.

Na podstawie: Sejm.gov.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rumcajs 14.04.2018 11:22

    dzięki czemu w jednym z badań blisko 97 proc. zagranicznych inwestorów wyraziło swoje zadowolenie z przedsięwzięć rozpoczętych przez nie w naszym kraju……

    Ja tez w , nawet w 100% byłbym zadowolony z łapówki. Bo inaczej nie mozna nazwac takiego stanu rzeczy, jak zwykłą łapówke…

  2. karp 14.04.2018 15:51

    Za tą kasę można było postawić Polską spółdzielczą fabrykę i kupić licencję od Chin. Dobrowolne poddanie się ekonomicznemu kolonializmowi – czy to jest bezmyślność naszej klasy rządzącej, czy korupcja?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.