Rząd da szkołom na monitoring tylko 15 mln zł

Opublikowano: 20.05.2015 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 312

Rządowy projekt Bezpieczna+ przewiduje m.in. instalowanie kamer w szkołach. Środki na ten cel mogą być mniejsze niż początkowo sądzono, ale i tak rodzą się pytania o zasady wprowadzania monitoringu do szkół.

Premier Ewa Kopacz bardzo chce zwiększyć bezpieczeństwo w szkole, a sposobem na osiągnięcie tego celu ma być program o nazwie “Bezpieczna+”. Jego realizacja jest przewidziana na lata 2015-2018. Budżet państwa ma wyłożyć 90 mln zł. W roku 2015 na program ma być przekazane 15 mln, w kolejnych latach po 25 mln. Do tego wkład własny jednostek samorządu terytorialnego wyniesie 19 mln zł.

Program ma być odpowiedzią na współczesne złożone zagrożenia takie jak cyberprzemoc, kontakt z niepożądanymi treściami i nawet “zagrożenia o charakterze seksualnym”. Program ma także zwiększać otwartość i pozytywny klimat szkół. Ma uczyć właściwych reakcji w sytuacjach kryzysowych. Ma przyczyniać się do budowania dobrych relacji rówieśniczych. Jak te cele mają być osiągnięte?

Po pierwsze rząd chce podniesienia kompetencji pracowników szkół, uczniów i rodziców. Oczekiwanym celem jest też “zwiększenie bezpieczeństwa fizycznego”, a jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu ma być “doposażenie lub modernizacja systemów monitoringu w szkołach”.

Jeśli chcecie poznać szczegóły programu to na stronie Rządowego Centrum Legislacji znajdziecie dokumenty związane z projektem.

Właśnie z powodu monitoringu wizyjnego program zaczyna wzbudzać pewne zastrzeżenia. Po pierwsze każdy wie, że systemy monitoringu kosztują. Ich zakup lub modernizacja to jedno, ale później trzeba będzie je utrzymywać i trzeba będzie zapewnić im jakieś minimum obsługi. Pieniądze na ten cel oczywiście będą, ale czy zostaną wydane jak należy? Nie wiemy. Instalowanie monitoringu w Polsce zwykle nie jest poprzedzane analizami jego skuteczności. Program Bezpieczna+ najwyraźniej nie będzie określał zasad instalowania kamer.

W tym miejscu warto wrócić do opublikowanego w ubiegłym roku raportu NIK na temat monitoringu w miastach. Wykazał on, że monitoring pierwotnie instalowany dla zapobiegania przestępstwom przez duże “P” z czasem staje się narzędziem do inwigilacji i służy do ścigania mniej istotnych przewinień. Co więcej, brakuje odpowiedniej obsługi i pojawiają się problemy z zabezpieczaniem danych. Raport NIK dotyczył miast, ale tego typu problemy z monitoringiem mogą zdarzyć się w każdym monitorowanym środowisku.

Wciąż nie mamy w Polsce ustawy o monitoringu, która teoretycznie jest opracowywana od roku 2013. Jeśli już obecny rząd chce zwiększyć powszechność monitoringu to może powinien najpierw zadbać o prawo, które reguluje jego wykorzystywanie? W przeciwnym razie może się okazać, że niektóre szkoły najpierw zainstalują monitoring, a później będą dokładać do tego, żeby dostosować system do wymagań nowej ustawy.

Można też pytać o to, czy instalacji monitoringu faktycznie będzie służyć budowaniu dobrego klimatu w szkołach, co przecież jest jednym z celów programu “Bezpieczna+”.

Ile dokładnie pieniędzy pójdzie na kamery? Informację w tym zakresie zdobyła “Rzeczpospolita”. Gazeta podaje, że instalacja monitoringu ma pochłonąć “tylko” 15 mln zł i te pieniądze ma dostać 1,5 tys. szkół dopiero od stycznia 2016 roku. To chyba mniej niż oczekiwano. Rzeczpospolita ustaliła, że zainteresowanie monitoringiem wyraziło ok. 5 tys. placówek. Rząd tłumaczy, że monitoring to tylko jeden z celów programu Bezpieczna+.

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o