Rząd chce zmian w ustawie antylichwiarskiej

Opublikowano: 17.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1007

Rząd zamierza wprowadzić zmiany w ustawie antylichwiarskiej. Jej nowelizacja zakłada zwiększenie kontroli państwa nad rynkiem pożyczek, ograniczenie limitu odsetek i kontrolę Komisji Nadzoru Finansowego. Poza tym ma ona zwiększyć ochronę klientów pozabankowych pożyczkodawców.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił: „Projekt ma na celu podjęcie kompleksowych działań nakierowanych na zlikwidowanie patologii udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim. Działalność ta, pomimo prób ustawodawcy, stanowi cały czas poważny problem społeczny”.

Zmiany w aktualnie obowiązującej ustawie mają zostać rozpatrzone podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Nowelizacja zakłada ograniczenie limitów odsetek kapitałowych i za opóźnienia w spłacaniu oraz kosztów pozaodsetkowych o 60 proc. w stosunku do tych, które obowiązują obecnie. Ponadto proponuje wprowadzenie nadzoru ze strony KNF oraz wymogu wnikliwszej oceny zdolności kredytowej klienta.

Portal „Głos Wielkopolski” informuje: „Zgodnie z nowelizacją ustawy, do rejestru instytucji pożyczkowych będzie mógł zostać wpisany jedynie podmiot prowadzący działalność w formie spółki akcyjnej o kapitale zakładowym w wysokości 1 miliona złotych. Poza Komisją Nadzoru Finansowego, kontrolę nad tymi pozabankowymi instytucjami sprawować będzie także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: „Głos Wielkopolski”
Źródło: MediaNarodowe.com

2

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Jefferson 17.09.2022 15:41

    Może niech się wezmą za kredyty hipoteczne. Musisz oddać 2x tyle co wziąłeś. Jeśli to nie jest lichwa, to ja nie wiem co nią jest…

  2. replikant3d 17.09.2022 18:35

    To pierwsze to ,,lichwa,, państwowa. A to drugie to ,,lichwa,, prywatna…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.