Rząd chce wprowadzić cenzurę niewłaściwych treści

Opublikowano: 05.03.2020 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2523

Władze różnych krajów podejmują próby walki z tak zwanymi „fake newsami”, czyli rzekomo nieprawdziwymi informacjami. Walka toczy się o sprawność rządowej propagandy i zdolność eliminacji z przestrzeni publicznej informacji, które mają zostać utajnione przed społeczeństwem. Polski rząd planuje ustanowienie prawa, które nakaże usuwanie takich treści w ciągu godziny!

Na naszych oczach ustanawiana jest cenzura Internetu. Oczywiście jest to tłumaczone jako działania dla naszego dobra. Jak do dawnych czasów władza będzie pilnować teraz przekazu trafiającego do społeczeństwa i przygotowuje już odpowiednie instrumenty prawnego nacisku na wydawców aby wywrzeć na nich presję zobowiązując do autocenzury i usuwania treści na żądanie.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski oświadczył w wywiadzie dla „Dziennika Gazeta Prawna”, że nie wyklucza zastosowania rozwiązań z Francji, gdzie „nieprawdziwe informacje” mają być usuwane z platform społecznościowych w ciągu godziny. Dodał, że jest zdania iż konieczne są specjalne regulacje prawne dla social media, a także w celu zwalczania fake newsów a nawet tzw. kont hejterskich.

Nad prawem unijnym w tym zakresie pracuje obecnie Komisja Europejska. Nowa dyrektywa, nazywana roboczo Digital Services Act, ma stanowić coś w rodzaju kodeksu usług cyfrowych. Wprowadzenie nowego prawa jest przedstawiane jako konieczny krok w walce z terroryzmem, a także usuwania nieprawdziwych informacji czy treści pedofilskich.

Skoro zwalczane będą „nieprawdziwe informacje” najwyraźniej będzie musiało powstać coś na kształt ministerstwa prawdy z dystopii „Rok 1984″ George’a Orwella. To co było tam zawarte jako przestroga zostało uznane za instrukcję.

I rzeczywiście z kręgów unijnych padają pomysły wypracowania specjalnych instytucji zajmujących się weryfikacją informacji. Będą one w stanie orzekać co jest prawdą. Zdaniem ministra Zagórskiego w Polsce taką funkcję mogłaby pełnić Polska Agencja Prasowa.

Czasy względnej wolności słowa się kończą. Jej gwarancja w art. 54 Konstytucji to już obecnie ponury żart. Lista niewłaściwych poglądów i uprzywilejowanych nacji, oraz orientacji seksualnych, których nie wolno krytykować, stale rośnie. Cenzura opierać się będzie na dwóch niedoprecyzowanych pojęciach – mowy nienawiści i fake newsów – a mogą one być wszystkim, w zależności od potrzeb.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. pikpok 06.03.2020 11:41
  2. radical3dom 07.03.2020 14:32

    bezczelnosc wladzy rosnie. Corzaszybciej wprowadzaja zamordystyczne prawo- dobry znak bo to znaczy ze ludzie sie budza co przeraza wladze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.