Rząd chce ustawowo rozprawić się ze Złotym Świtem

Opublikowano: 01.10.2013 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 447

Grecki rząd zapowiedział 30 września, że wkrótce przedłoży w parlamencie projekt ustawy piętnującej rasistowską mowę nienawiści; inna ustawa ma sankcjonować zawieszenie finansowania partii Złoty Świt (niekiedy tłumaczone jako Złota Jutrzenka, gr. Χρυσή Αυγή, Chrisi Awgi), której kierownictwo stanie wkrótce przed sądem.

Kroki te wobec neonazistowskiej partii podjęto po śmierci antyfaszystowskiego rapera Pawlosa Fyssasa, którego zabił jej sympatyk. Zabójstwo to wywołało falę protestów w całej Grecji i doprowadziło do wszczęcia dochodzenia w sprawie ewentualnych związków Złotego Świtu z tym atakiem, a także z wieloma innymi czynami przestępczymi. Aresztowano przywódcę tej partii, wielu jej działaczy i deputowanych. W tym tygodniu sąd rozpatrzy zarzut ich przynależności do organizacji przestępczej. To pierwszy od 1974 roku przypadek aresztowania w Grecji deputowanych do parlamentu.

Kierownictwo Złotego Świtu odrzuca wszelkie powiązania z zabójstwem rapera, nie zgadza się też z określeniem “neonazistowska”, które przypisuje się partii.

Wicepremier Ewangelos Wenizelos powiedział, że projekt dotyczący mowy nienawiści zostanie skierowany do parlamentu w ciągu kilku dni i że ma on wartość symboliczną i moralną.

W greckiej koalicji rządzącej toczono spory na temat potrzeby nowego antyrasistowskiego prawa w celu walki z rasistowskim i podburzającym językiem używanym przez partię Złoty Świt.

Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny (PASOK) Wenizelosa nalegał na przyjęcie nowego prawa, lecz główna rządząca konserwatywna partia premiera Antonisa Samarasa wyrażała przekonanie, że obecne przepisy są wystarczające.

Autor: jkl
Źródło: Lewica


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. adambiernacki 01.10.2013 12:12

  No to walka zbroja przeciw okupantowi. Pame Ellada!

 2. grzech 01.10.2013 14:23

  nic wielkiego tutaj nie zawarto. To że Złoty Świt nie jest faszystowski, tylko prawicowy, a więc walczy o Grecję, jest nieważne dla “Lewicy”. Nie dodano również, że walczą z komunistyczną Europą (eurokorytem), że to nie oni zabili jakiegoś tam krzykacza… itd

  To co tam się dzieje przypomina po części ZSRR. Ja tylko mam nadzieję, że ta mowa nienawiści obejmie “lewicę” i jej hasła.

  Aha słówka neofaszystowska i antyfaszystowski to właśnie mowa komunistów. I to ich trzeba wyrzucić z kraju, by było dobrze.

 3. pasanger8 01.10.2013 17:27

  Polecam każdemu obejrzenie filmu ,,Kabaret” z Lizą Minelli oprócz tego ,że to dobre kino świetnie pokazuje mechanizm faszyzmu i dlaczego doszło do jego rozwoju: arystokracja i wielcy przemysłowcy chcieli mieć ekipę ,która spałuje i ,,zrobi porządek ” z komuchami ale okazało się ,że ekipa od Adolfa jak już otworzyła Dachau wcale nie chciała robić porządku tylko z komuchami ,tylko z każdym kto im się nie podobał.A ,,porządni Niemcy” czytaj : porządni mieszczanie chcący mieć zawsze święty spokój. Poniewczasie zobaczyli do czego to prowadzi.

 4. kuba77 01.10.2013 21:17

  Litości grzech.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.