Ryby z Fukushimy ze śmiertelną dawką promieniowania

Opublikowano: 16.01.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 580

Japońscy naukowcy przebadali ryby złowione w wodach w pobliżu wybrzeża prefektury Fukushima. To właśnie w tej okolicy w marcu 2011 r. doszło do katastrofy nuklearnej, która doprowadziła do trwającego do dzisiaj wycieku promieniowania. Stwierdzono, że poziom radioaktywnego cezu w rybach znacznie przekracza normę, a zatem ich spożycie byłoby zabójcze dla ludzi.

Połowu dokonano w promieniu 40 km od elektrowni. Japońska Agencja Badań Rybołówstwa, w kilkudziesięciu zbadanych rybach, wykryła nawet 12400 bekereli radioaktywnego cezu na kilogram. To jest 124 razy więcej niż bezpieczny poziom określony w lokalnej normie. Ryby były na tyle skażone, że ich ewentualne spożycie byłoby niebezpieczne dla zdrowia.

Naukowcy planują dowiedzieć się, z jakiej części wód mogły one pochodzić, że osiągnęły aż tak wysokie napromieniowanie. Trzeba też zaznaczyć, że nie wszystkie próbki z tych połowów osiągały poziomy skażenia zagrażające życiu. Może to świadczyć, że ławice łączyły się, dlatego ustalenie strefy skażenia cezem nie powinno być chyba trudne. Przypomnijmy, że w jakiś czas po awarii w Fukushimie, japoński rząd obniżył próg dopuszczalnej zawartości cezu w żywności z 500 do 100 bekereli na kilogram. Oznacza to, że japońskie normy stały się sześć razy bardziej restrykcyjne niż te w UE.

O czym się czasami zapomina to fakt, że do kryzysu w elektrowni atomowej “Fukushima-Daiichi” doszło przede wszystkim w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,0 w skali Richtera, a które wystąpiło w północno-wschodniej Japonii 11 marca 2011 roku. W następstwie wstrząsów na zakład uderzyła 14-metrowa fala tsunami, które dopełniła dzieła zniszczenia. Ostatecznie zalane zostały cztery z sześciu reaktorów i zniszczeniu uległ ich system chłodzenia, co w przypadku reaktorów na gotująca się wodę doprowadziło do serii wybuchów wodoru. Wypadek ten jest największą awarią w branży atomowej od katastrofy w Czarnobylu.

Mimo, że od tych tragicznych zdarzeń, które zapoczątkowały ten kryzys minęły już trzy lata, sytuacja w elektrowni nadal pozostaje bardzo napięta. Jeden z głównych problemów likwidatorów awarii w “Fukushima-1” są wycieki paliwa. Cały czas docierają kolejne doniesienia o wielokrotnie przekroczonych poziomach promieniowania w okolicy zakładu. Na dodatek trwa skomplikowana operacja wyciągania zużytych prętów paliwowych zawieszonych na wysokości trzeciego piętra. Poza tym gdyby doszło teraz w tej okolicy do silnego trzęsienia ziemi duża cześć skorodowanych zbiorników na skażoną wodę używaną do chłodzenia reaktorów, po prostu się rozpadnie a woda wypłynie swobodnie. Lista zagrożeń, jakie stwarza Fukushima i to nie tylko dla Japonii, ale i całej półkuli północnej jest bardzo długa.

Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.