Ruszyły rządowe dopłaty do wynajmu mieszkań

Opublikowano: 06.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2136

Wraz początkiem 2019 r. startuje program subsydiowania czynszów mieszkaniowych. W pierwszym roku rząd przeznaczy na ten cel 200 mln zł, ale kwota ta będzie stopniowo rosła. Możliwość uzyskania dopłat uzyskają nawet single. Niestety na razie dotyczy to tylko osób wynajmujących nowe mieszkania.

Program dopłat jest skierowany do osób – a przede wszystkim do rodzin – które nie mogą pozwolić sobie na kupno mieszkania, ale są jednocześnie zbyt “bogaci”, by starać się o lokal komunalny. Próg dochodowy to 60 proc. średniego polskiego wynagrodzenia, ale limit ten rośnie wraz z każdą dodatkową osobą w gospodarstwie domowym. Dopłaty będą przyznawana na okres 15 lat i jeżeli w tym czasie dochód wzrośnie powyżej progu, przyznana kwota będzie się pomniejszana wedle reguły “złotówka za złotówkę”.

Limitowany też będzie metraż objęty dopłatami do czynszu. Singiel będzie miał subsydiowane 20 metrów kwadratowych, a każda kolejna osoba w gospodarstwie będzie oznaczać dodatkowe 15 m, do których dopłaci państwo. Zatem małżeństwo z jednym dzieckiem otrzyma dopłatę do 50 m powierzchni mieszkania.

Najważniejsze pozostają jednak kwoty. Są one trudne do określenia, bo stawki są określone kilkoma kryteriami i będą się bardzo różnić w każdym indywidualnym przypadku. Będą też zależeć w zależności od regionu Polski, ustawodawca bowiem za decydujący przyjął koszt wytworzenia jednego metra mieszkania. Wygląda też na to, że nie ma jeszcze “zafiksowanych” stawek, są określone tylko maksymalne – dla każdego województwa. Wiadomo tylko, że w tym roku rząd przeznaczy na dopłaty do czynszów 200 mln zł (suma ta ma rosnąć co roku o kolejne 200 mln i w 2034 r. osiągnąć 3,2 mld).

Na subsydia mogą na razie niestety liczyć tylko osoby wynajmujące mieszkania nowo wybudowane i to takie, które są objęte współpracą dewelopera z gminą. Na tej podstawie Open Finance wyliczył, że średnio na każdego będzie przypadać dopłata w wysokości 54 tys. zł. Po rozłożeniu na 15 lat daje to 300 zł miesięcznie. Jednak w każdym konkretnym przypadku kwota ta może się istotnie różnić, np. jedna osoba nie współdzieląca z nikim gospodarstwa, mieszkająca w woj. opolskim na 25 metrach mogłaby dostać do 94 zł miesięcznie.

Dopłaty będą finansowane z pieniędzy programu “Mieszkanie na start”. Mimo, że ustawa je regulująca wchodzi w życie 1 stycznia, w praktyce nie wiadomo, kiedy pierwsze dopłaty trafią do lokatorów. Będzie to prawdopodobnie zależało od gmin.

Dla oceny programu kluczowe będzie to, czy z biegiem czasu obejmie od osoby wynajmujące stare mieszkania. Jeżeli się tak nie stanie, rozwiązanie to trzeba będzie uznać, że kolejną socjalną “maskę” rządów Prawa i Sprawiedliwości, bo program ten okaże się w praktyce wyłącznie rodzajem wsparcia deweloperów.

Autorstwo: PJ
Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. tojazenn 06.01.2019 21:56

    za takie dopłaty to szkoda w ogóle w kolejce stać. Tylko urzędasy się najedzą z naszych podatków. Niech lepiej w tym rządzie wymyślą jak odrodzić przemysł samochodowy i stoczniowy (i co sie stało z Ursusem!). Przemysłu dotacyjnego nam nie potrzeba!

  2. donkey 07.01.2019 14:11

    @tojazenn
    Dokładnie. Administracja rośnie, tak jak zadłużenie kraju. Droga do donikąd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.