Ruszyły badania ws. przewietrzania Krakowa

Opublikowano: 26.12.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 495

Rozpoczęły się badania, których efektem ma być opracowanie modelu przewietrzania Krakowa. Pomiary realizowane będą po raz pierwszy przy pomocy nowoczesnego urządzenia – SODARU (Sound Detection and Ranging).

SODAR umożliwia uzyskanie informacji o przemieszczaniu się wiatru w poszczególnych warstwach atmosfery. Dokonuje on pomiarów dzięki emitowaniu i odbieraniu fal dźwiękowych. Urządzenie wysyła sygnał w górę i zbiera zwrotnie dane o ruchu poszczególnych drobinek przenoszonych wiatrem. Podczas pracy SODAR wydaje dźwięki o wysokich tonach, które dla niektórych osób mogą być nieprzyjemne.

W grudniu do Krakowa dotarła także zakupiona na potrzeby tego projektu automatyczna stacja meteorologiczna mierząca temperaturę, wilgotność, promieniowanie, prędkość i kierunek wiatru.

Pomiary rozpoczęto przy ul. Gronostajowej 7, gdzie zlokalizowany jest ogródek meteorologiczny Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym miejscu pomiary potrwają do początku stycznia, a następnie będą realizowane w różnych punktach Krakowa.

Projekt “MONIT-AIR” jest realizowany wspólnie przez miasto oraz Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

“Bardzo ważne jest, żebyśmy wiedzieli, jak przemieszczają się zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i skąd najwięcej ich do miasta napływa. To istotne, byśmy wiedzieli np. gdzie powinna być rozwijana sieć ciepłownicza lub w jakich rejonach należy ograniczyć ruch samochodowy. Na razie prowadzone są pomiary, pierwsze wyniki badań chcemy przedstawić na zaplanowanej wiosną konferencji” – powiedziała PAP dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej.

Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Wartość projektu wynosi 3 mln 685 tys. zł, z czego dofinansowanie to 3 mln 132,8 tys. zł. W ramach projektu przewidziano m.in.: ocenę warunków przewietrzania Krakowa, inwentaryzację źródeł tzw. niskiej emisji czyli czynnych pieców, kotłowni i kominków na paliwo stałe, a także działania kontrolne w zakresie likwidacji pieców na paliwo stałe.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.