Rumunia likwiduje ponad 100 opłat i podatków

Opublikowano: 31.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 700

Przypomnijmy – Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE odradzały władzom Rumunii drastyczne obniżenie stawek VAT i innych obciążeń podatkowych dla małych przedsiębiorców. Rząd w Bukareszcie jednak nie posłuchał swoich unijno-międzynarodowych doradców i zaryzykował. Efekty były rewelacyjne! Ludzie zachowali więcej pieniędzy dla siebie, sprzedaż detaliczna wzrosła, a budżet kraju zanotował rekordowe wpływy. Teraz Rumunia idzie za ciosem i likwiduje 102 różnego rodzaju opłaty administracyjne, w tym abonament RTV.

Rumuński parlament jednogłośnie przegłosował likwidację aż 102 opłat administracyjnych. Wśród zlikwidowanych znalazły się doliczana do rachunków za prąd opłata radiowo-telewizyjna (abonament RTV) oraz tzw. opłata środowiskowa, którą trzeba było płacić przy kupowaniu używanego samochodu.

Warto podkreślić, że wspomniane powyżej likwidacje obowiązkowych do tej pory opłat nie są pierwszymi obniżkami podatków, na które w ostatnim czasie zdecydowały się rumuńskie władze. Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. w Rumunii obowiązują niższe stawki podatku VAT. Podstawowa stawka została zmniejszona z 24 do 20 proc. Wcześniej zmniejszono także stawki na żywność – z 24 do 9 proc. Jakby tego było mało rząd w Bukareszcie zdecydował, że od początku roku stawka podatku dochodowego dla przedsiębiorców prowadzących 1-osobową działalność gospodarczą wyniosła zaledwie 3 proc. Jeśli taki przedsiębiorca zatrudni pracownika, to stawka PIT spada mu do 2 proc. Jeśli zatrudni dwóch pracowników – stawka PIT zostaje zmniejszona tylko do 1 proc.!

Na efekty długo nie trzeba było czekać. Zwykli ludzie bardzo szybko odczuli, że mają więcej pieniędzy w swoich portfelach i rzucili się na zakupy. Sprzedaż detaliczna w ciągu roku (kwiecień 2015 – kwiecień 2016) wzrosła aż o 19 proc. Rekordowo wzrosły także wpływy do budżetu kraju. Do połowy marca były one aż o 7 proc. wyższe w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Na podstawie: Business-review.eu, Gazeta.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. rumcajs 31.10.2016 09:44

  Podobnie było kiedys u nas z cena wódki, i napojów alkoholowych. Po obniżeniu akcyzy = cen, wpływy tej branzy wzrosły, zamiast sie zmniejszyc, a zatem i wpływy do budżetu. Jest to prawda tyczaca cen, które przekroczyły pewien poziom. Niestety nasi pseudopolitycy, i pseudoekonomiści nie potrafia tej prawdy pojąc, a byc może dostosowuja sie do czyichś z zewnatrz poleceń, w celu duszenia naszej gospodarki, i bogactwa ludnoąci??
  Dla nich najwazniejszy aspekt to MIEĆ i “dawać” typowe dla włodarzy PRL=u… Mamy niby wolność, ale mentalnie u władzy zacofanych kacyków z mentalnościa najgłupszych działaczy pzpr…

 2. gajowy 31.10.2016 11:03

  Brawo Rumunia. To jest niezależny rząd!

 3. przebrzydly chlop 31.10.2016 15:39

  Żeby rachunek w UE się zgadzał nasz “rzond” wprowadzi ponad 100 nowych opłat. Rence opadajo…..

 4. kudlaty72 31.10.2016 17:39

  100 lat za Rumunami

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.