Początek operacji Hutich w Jemenie przeciw Arabii Saudyjskiej

Opublikowano: 24.06.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 711

Jemeńscy rebelianci z ruchu „Ansar Allah” (Huti) rozpoczęli ataki na obiekty w Arabii Saudyjskiej w ramach „zakrojonej na szeroką skalę operacji” – poinformował przedstawiciel Sił Zbrojnych Huti na antenie kontrolowanego przez ruch kanału telewizyjnego „Al-Masira”.

„Szczegóły zakrojonej na szeroką skalę operacji, przeprowadzonej przez nasze siły zbrojne na tyłach Arabii Saudyjskiej, zostaną podane w najbliższym czasie” – zaznaczył przedstawiciel Huti.

Wcześniej koalicja arabska na czele z Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi poinformowała, że przechwyciła nad terytorium królestwa wystrzelone z Jemenu drony z ładunkami wybuchowymi, które miały za zadanie zlikwidować cele infrastuktury cywilnej. Jak podała koalicja, od wczoraj Huti wystrzelili z jemeńskiej prowincji Sada osiem dronów i trzy pociski balistyczne w stronę saudyjskich prowincji przygranicznych Dżazan i Nadżran, jeden z pocisków rebelianci próbowali skierować w stronę Rijadu.

Od sierpnia 2014 roku w Jemenie trwają walki między siłami rządowymi i ruchem Huti, który przejął władzę w kraju. Od marca 2015 roku po stronie uznanego przez społeczność międzynarodową rządu z prezydentem Abd Rabbuh Mansur Hadim walczy koalicja arabska na czele z Arabią Saudyjską i ZEA.

W odpowiedzi na ciągłe ataki lotnicze na północne terytoria Jemenu pod władzą ruchu Huti, rebelianci poddają ostrzałom graniczące z Jemenem regiony saudyjskie, przede wszystkim lotniska i obiekty naftowe.

Na początku kwietnia w odpowiedzi na apel ONZ koalicja ogłosiła pierwszy od lat wojny rozejm w Jemenie w sytuacji pandemii koronawirusa, ale skala działań wojennych zmniejszyła się po tym nieznacznie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wojna INFO 25.06.2020 08:08

    Dobrze, że w ogóle coś napisali. Szkoda tylko, że to propaganda Arabii Saudyjskiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.