Ruch „czerwonych długopisów”

Opublikowano: 10.01.2019 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1856

Stworzyli ruch na wzór „żółtych kamizelek”. Nie pójdą na zwolnienia, ale postanowili, że będą stawiać swoim uczniom same najlepsze oceny. Tak protestują nauczyciele we Francji.

Domagają się podniesienia płac, zwiększenia liczby stanowisk dydaktycznych, lepszych warunków pracy, a także „większej życzliwości państwa” wobec ich zawodu. Ruch „czerwonych długopisów” powstał na Facebooku – grupa zrzeszająca niezadowolonych ze swojej sytuacji bytowej nauczycieli dobiła do 60 tysięcy osób z całego kraju. Przed świętami postanowili, że w ramach protestu będą wystawiać swoim uczniom wyłącznie maksymalne oceny – bez czytania wypracowań i sprawdzania prac domowych, niezależnie od stanu wiedzy.

W proteście biorą udział pedagodzy z całej Francji, choć największą popularnością akcja cieszy się na północy. Na Facebooku, obok „głównej” grupy, działają również grupy regionalne. Złośliwi komentują, że może być to sposób na podlizanie się słabszym uczniom. Oni jednak twierdzą, że chcą „prawdziwej troski państwa francuskiego o uczniów, przy jednoczesnym uznaniu ważności funkcji i pracy nauczycieli i odmrożenia wskaźnika wzrostu płac w służbie publicznej, który ewaluuje corocznie w zależności od poziomu inflacji”. Chcą również „odkręcić” niedawne reformy zmieniające kształt matur i zmniejszyć ilość uczniów w klasach, ale na razie nie pozwalają na to dramatyczne braki kadrowe.

W Lille zwolennicy akcji mieli już pierwsze spotkanie ruchu.

“Konstatujemy, że „żółte kamizelki” uzyskały pewne postępy, nawet jeśli są tylko okruchami, ale żadna decyzja rządu nie dotyczy nauczycieli” – powiedział Gregory Benjamin, uczący w szkole niedaleko Valenciennes, w rozmowie z dziennikiem „La Voix du Nord”. “Nauczyciele także odczuwają podwyżki podatków, cen elektryczności, całościowy wzrost kosztów utrzymania. Na razie robimy listę naszych żądań i ustalamy jaką nasz ruch przyjmie formę w każdym z departamentów, bo protest dotyczy całej Francji.”

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.