RPO reaguje ws. seksu… w szkolnych lekturach

Opublikowano: 20.05.2021 | Kategorie: Edukacja, Seks, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1792

Sprawę nagłośnił Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jego córka w tym roku zdaje do liceum. W jednej ze społecznych szkół średnich elementem rekrutacji jest rozmowa na temat zadanych lektur. Część z nich zawiera opisy lubieżnego seksu. Otarło się o samego Rzecznika Praw Dziecka!

Zaczęło się od jego wpisu na „Facebooku”. Cezary Kaźmierczak nie przebierał w słowach. Nazwał „pedofilią” konieczność zapoznania się z listą zbereźnych lektur, pytał również retorycznie, „który to skurwysyn chce w 21 SLO w Warszawie prowadzić tego typu rozmowy z dziećmi”. O co chodzi? Na liście lektur, z którymi mają zapoznać się kandydaci i kandydatki na licealistów, są:

– Margaret Atwood, „Opowieść podręcznej”;

– Angela Carter, „Krwawa komnata” (z tomu „Czarna Wenus”);

– Jarosław Iwaszkiewicz, „Kochankowie z Marony”;

– Czesław Miłosz, „Orfeusz i Eurydyka”;

– Sławomir Mrożek, jednoaktówka „Na pełnym morzu”;

– Platon, „Uczta”;

– Olga Tokarczuk, „Najbrzydsza kobieta świata” (z tomu „Gra na wielu bębenkach”).

Oburzenie szefa Związku Przedsiębiorców wzbudził fakt, że w niektórych z wyżej wymienionych pozycji znajdują się dość obrazowe opisy seksu, a to zdaniem Cezareo Kaźmierczaka nie powinno trafić przed oczy 13-latki (w tym wieku jest jego córka). Kaźmierczak twierdzi, że „nie zostawi tak tej sprawy” i nie życzy sobie, by ktoś rozmawiał z nią o jej wrażeniach dotyczących lektury.

Następnie podaje cytaty, m.in. z „Krwawej komnaty” – „Mężczyzna w czarnej masce wolna ręką manipuluje przy kutasie, zakrzywionym w górę jak szabla, którą dzierzy”, „Słyszałam jego ostry krzyk i bluźnierstwa w chwili orgazmu, krwawiłam”; oraz z „Opowieści podręcznej” – „Komendant obcuje wtedy z Podręczną leżącą na łonie żony”. Stwierdził też, że dla 13-latków zbyt lubieżna jest akcja „Kochanków z Marony” Jarosława Iwaszkiewicza, gdzie opisany jest trójkąt miłosny.

W sprawę zaangażował się sam Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który zareagował na Twitterze: „Żądam od dyrekcji liceum wyjaśnień w tej bulwersującej sprawie. Jeśli to prawda i wymóg „przemyśleń” dla dzieci, to gdzie są granice „wolności artystycznej”? Z dziećmi wolno już wszystko?”.

Najwyraźniej kwestia ta poruszyła rządzących, ponieważ jest już także odpowiedź z Ministerstwa Edukacji, które zleciło kuratorowi zbadanie sprawy.

Czy 13 lat to odpowiedni wiek na zapoznanie się z perwersyjnymi opisami? Oskarżenie szkoły o „promowanie pedofilii” jest raczej zbyt daleko idące, jednak trzeba przyznać, że nagromadzenie erotyki w cytowanych przez przedsiębiorcę utworach było naprawdę spore. Inna sprawa, że rządzący „Opowieści podręcznej” nie lubią jeszcze z innego powodu: to klasyk feminizmu, a motywy z książki i serialu, który powstał na jej podstawie, pojawiały się regularnie na niedawnych strajkach kobiet.

Autorstwo: Antonina Świst
Zdjęcie: Pezibear (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o